ÜSKÜDAR BELEDİYESİ AVRUPA’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

509

Üsküdar Belediyesi 2017 Yılı Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri’nde Türkiye’yi temsil etmek için seçilen iki projeden birinin sahibi oldu.

Avrupa Komisyonu’nun sponsorluğunda 2006 yılından bu yana verilen 2017 Yılı Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri’nde başvuru süreci tamamlandı.Yarışmaya COSME Programındaki AB üyesi ülkeler, İzlanda, Sırbistan ve Türkiye katılıyor.  Ödül programına, Avrupa düzeyinde, binlerce yeni işletmenin kurulmasını destekleyen 3.400’den fazla proje başvurdu.

Türkiye’den yarışmaya katılmak için komisyona bildirilecek iki aday belirlendi. Türkiye çapında KOSGEB’in ulusal koordinasyonu ile gerçekleştirilen seçim süreci kapsamında başvuru yapan 47 proje, uzmanlardan oluşan bir komisyon  tarafından değerlendirildi.

Üsküdar Belediyesi’nin “Girişimcilik ve İstihdam Hizmetleri Projesi” (Girişimcilik Ortamının Geliştirilmesi kategorisinde) Türkiye adına ödüle aday proje oldu.  İstanbul Kalkınma Ajansı’nın, “Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Destek Programı Projesi” de (Girişimcilik Ruhunun Geliştirilmesi kategorisinde) Türkiye adına ödüle aday projeler arasında seçildi.

Üsküdar Belediyesi istihdam ve girişimciliğe yönelik nitelik ve katma değeri yüksek proje ve faaliyetlerin tüm paydaşların etkin katılımları ile gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Üsküdar Belediyesi, bu alanda hayata geçirilen projeler ile başvurduğu yarışmada seçilen 2 projeden biri olma başarısını gösterdi. Bu iki proje 2017 yılı Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri için düzenlenen yarışmada Türkiye’yi temsil edecek. Ödül töreni, 23 Kasım 2017 tarihinde Estonya’da gerçekleştirilecek.

2017 yılı Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri işletmeleri ve girişimciliği en başarılı şekilde teşvik edenleri belirlemek, girişimcilerin rolü hakkında Avrupa çapında farkındalığı artırmak ve potansiyel girişimcileri cesaretlendirmeyi hedefliyor.

Ödül yarışması bu yıl Avrupa Komisyonu tarafından verilen karar doğrultusunda beş kategoride gerçekleştirilecek.  Yarışmada her kategori için bir başarı ödülü, ayrıca tüm kategoriler arasında seçilecek en yaratıcı ve ilham verici girişimcilik uygulamasına Jüri büyük ödülü verilecek.