MUHAREBE

280

Bilgimiz yok, fikrimiz var. Bu çok korkutucu. Özellikle yeni nesil olan bizler bunu sıklıkla yapıyoruz. Aniyiz, bir andayız. Bir şey duyduk, aklımıza yattı; evet artık tarafımız belli. Araştırmadan, soruşturmadan bütün bağnazlığımızla bu fikri benimseyebiliriz.

Toplumdaki–neredeyse- tüm sorunların altyapısında iletişim problemlerimiz yer alıyor. İletişim problemlerimizin sebebi de o anilik, bir andalık, bilgisiz fikirlilik. Beynimiz bilgiye aç ama biz sadece çevreden dayatılan kalıpları tüketiyoruz. Karşıt görüşlere saygı duymayı geçtim, dinlemiyoruz bile. Düşmanı olduğumuz şeyleri tanımıyoruz bu sebeple.Bilmediğimiz şeyi hiç susmadan, nefes almadan, yutkunmadan bağırıyoruz. Ne sevdiğimizi, ne sevmediğimizi fark etmiyoruz. Birileri bizi; bizim olanla, kendimizle savaştırıyor. Uyutuyorlar, hipnoz ediyorlar, eğitiyorlar… Bizse, bizi kendimize getirmeye, uyandırmaya çalışanlara küfürler ediyoruz. Neyi, ne için? Sorularına verecek yanıtımız yok. Var zannediyoruz ama yok. Çünkü bu soruların cevaplarını biz sormayalım diye zaten en başında vermiş oluyorlar. “Karşı taraf düşman!” diyorlar sadece. Tıpkı Çanakkale’deki gibi. Birçoğunuz duymuştur Çanakkale’de Türklere karşı savaşan Hintli Müslümanları. Bundan 103 yıl önce, Hintli Müslümanlar sırf İngilizlerin safına katılmak için kilometrelerce uzaklıktan Gelibolu Yarımadası’na geldiler ve bu topraklarda hayatlarını kaybettiler. Şehit olduklarını düşünmüşlerdi, acı gerçek bir ‘Osmanlı Tokadı’ gibi yıktı onları. Karşı safta kendileri gibi Müslümanların olduğunu bir ezanla öğrendiler, geç de olsa… Bilmiyorlardı. Bu saatten sonra İngiliz safında savaşmak istemeyenler öldürüldüler. Neyi, ne için? Sorularının cevaplarını bildiklerini sanmışlardı. Neden savaşıyorlar, kimle savaşıyorlar… Oysa dedim ya, o cevaplar, onlar sormadan verilmişti zaten. Her şey ortaya çıktığında elde kalan ağır bir vicdan azabı ve belki de utançları yüzünden Hindistan’dan Türkiye’ye yollanan yardımlar oldu. Sorgulamayan erler, savaşın asıl sahiplerinden daha çok kayıp verirler. Ha, şunu da unutmamak gerek. Muharebe meydanları yalnızca toprak zeminler değildir. İnsan insanın özgürlüğünü, devlet devletin kültürünü de öldürebilir; yürekte ve zihinde. Hem de hiç mermi kullanmadan.

Bu yüzden, fikirlerinizin değişmesinden korkmayın, bilgisiz fikir sahibi olmaktan korkun. Kendinize düşman hâle getirilmekten, kendinizle çatıştırılmaktan korkun. Sorgulamaktan korkmayın, sorgulayamayacak kadar korkak olmaktan korkun.Sevgi, saygı ve cesaretle kalın…

DİLRUBA YILDIZ