İslam Ülkeleri Finans Zirvesi Gerçekleşti

533

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen İslam Ülkeleri Finans Zirvesi’nin ilk günü yoğun katılımla gerçekleşti.

Kozyatağı Hilton Otel’de gerçekleşen İslam Ülkeleri Finans Zirvesi’nin ilk günü programına Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti İlçe Başkan Yardımcıları, AK Parti Ümraniye Mahalle Başkanları, muhtarlar, STK temsilcileri ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Moderatörlüğünü Artunç Kocabalkan’ın yaptığı ilk oturumun açılış konuşmasını Pakistan Eski Başbakanı Shaukat Aziz, gerçekleştirdi.  Çok sayıda ülkede ve uzun yıllar boyunca finans alanında çalışmalar yapan ve aynı zamanda eski Ekonomi Bakanı olan Aziz, tecrübelerini paylaşarak İslam ülkelerinin finans konusundaki ilişkilerinden bahsetti.

Ardından İlk oturumda, Durham İslam Ekonomisi ve Finans Merkezi Direktörü Mehmet Asutay, Azerbaycan Sosyal Politika Komisyonu Başkanı Hadi Recebli’nin bildirileriyle “İslam ülkeleri arasındaki finansal ve ekonomik işbirliği imkânlarını yeniden düşünmek” konu edildi.

İlk günün son oturumu olan 2. oturumda ise İlk Müslüman Kabine Bakanı, Lordlar Kamarası Üyesi, Global İslami Finans ve Yatırım Grubu Başkanı Baraness Sayeeda Warsi, Kanoo Group Ceo Mishal Kanoo ile İslami Finans Parlamento Grubu Dome Advisory Başdanışman, Partiler Üstü Sheikh Bilal Khan; “İslam ülkeleri arasındaki işbirliği zemini olarak İslami finans ve bankacılık” konusu konuşuldu.

İslam Ülkeleri Finans Zirvesi 26 Mayıs 2017 günü birbirinden değerli uzman ve akademisyenin katılımıyla devam edecek.