6. ŞADER Şile Bezi El İşi Sergisi Göz Kamaştırdı

1225

Sosyal dernekçilik alanında yaptığı çalışmalarla dikkat çeken ŞADER Ümraniye Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirdiği Şile Bezi tel kırma ve Takı kurslarında üretilen eserler görücüye çıktı. Yaklaşık 50 kursiyerin yapmış olduğu el emeği göz nuru eserler ŞADER Ümraniye Merkez binasında sergilendi.

ŞADER Şile Bezi El İşi Sergisi’nin açılışı, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, ŞADER Başkanı Rahmi Çakar’ın da katıldığı törenle gerçekleşti. Serginin açılışına, Şile Belediye Meclis Başkan Vekili Av Eren Özdemir, Şile Belediyesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürü Halil İbrahim Atasayan, Şile Belediyesi Kültür Müdiresi Ayşin Deniz Kuru, Ümraniye Halk Eğitim Müdürü İbrahim Aşçı ve ŞADER yönetim kurulu üyeleri katıldı.

ŞADER Başkanı Rahmi Çakar’ın teşekkür konuşması yaptı. Çakar biz ŞADER olarak sosyal dernekçilik adına elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz.6 yıldır Geleneklerimizi yaşatmak için dernek merkezimizde Şile Bezi sergisi yapıyoruz. Başkan Yardımcım Alev Yaman olmak üzere tüm emeği geçenlere ve kursiyerlerimize teşekkür ediyorum. Ümraniye Halk Eğitim Müdürlüğüne verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Şile Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu’na katkılarından dolayı teşekkür ediyorum dedi.

Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen; bizlere derneklerini açan başta ŞADER Başkanı ve yönetimine teşekkür ediyorum dedi.

BAŞKAN CAN’DAN MÜJDE

Mahalli bezlerin hepsinin yok olduğunu ancak Şile Bezinin; turizm ve çeyiz kültürü sayesinde var olmaya ettiğini belirten Can Tabakoğlu: “1976 yılında Şile Bezi, Türkiye’nin ikinci ihracat ürünü olmuş. Yine ümit ediyorum ki, vermiş olduğumuz yaşatma mücadelesi sayesinde inanıyorum ki hak ettiği o değeri tekrardan kazanacaktır.”

Tabakoğlu, Şile Bezi ile ilgili yapılan hizmetleri ve gelişmeleri ise şöyle anlattı: “Buradan bir müjde vereyim;  Kumbaba Moteli ve çevresindeki 20 bin metre karalık alanı açık hava müzesi ve Şile Bezi Modelleme Merkezi olarak 9 milyon liraya restore ettik.

Kadın Toplum Merkezi’nde Şile Bezi El Sanatları Merkezi kurduk. Burada 10-15 adet, 1940 model geleneksel Alman makinalarını yeniden tamir ettik. Geleneksel metotlarla Şile Bezi üretiyoruz. Şile’deki emektarlarımız bir şey başardı; 5 TL’ye satışı yapılamayan Şile Bezi, bugün rekabet kazandı ve 35-40TL’ye Fransa’ya ihracat eder hale geldik. Ve birçok firma ve özellikle özel kreasyonu olan modacılar bizden tedarikçi olarak bez alıyor. Bir Fransız modacıya da ürünümüzü verdik.”

ÜRÜNLER GÖZ KAMAŞTIRDI

Kurs Hocası Ayşe Pembe, kursiyerlerin yapmış olduğu el emeği göz nuru eserleri ve özelliklerini davetlilere anlattı. Günlük ev ortamında kullanılabilecek ürün ve çeyizliklerden oluşan çalışmalar davetliler tarafından oldukça beğenildi. Sergi açılış sonrası davetlilere yemek ikramı da yapıldı. Kursiyerler açılışı gerçekleştiren protokole Şile Bezi ile işlenmiş özel yapım tel kırma tepsi hediye etti.