Ümraniye’de 4. Geleneksel Halk Oyunları Festivali Gerçekleşti

0
185

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Geleneksel Halk Oyunları Festivali sonuçları Dudullu Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu’nda gerçekleşen müsabakalar ile belirlendi. Öğrencilerin hünerlerini sergilediği yarışmada dereceye girenlere Başkan Hasan Can tarafından ödülleri takdim edildi. 

Halk oyunları, gelecek kuşaklara aktarılması gereken önemli kültür zenginliklerimizdendir. Halk oyunlarının türleri, figürleri, ritmik yapısı ve oynama biçimiyle kültürümüz yansıtılır. Özellikle ilkokul çağındaki çocukların millî kültürümüzü tanımalarını, müzikal-dans ve sanat yönünden gelişimlerini halk oyunlarıyla sağlayabiliriz. Bu bağlamda Ümraniye Belediyesi de 4. Geleneksel Halk Oyunları Festivali sayesinde çocukların sosyal hayata karışmalarını ve kendilerine güven duymalarını sağlıyor. Dudullu Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu’nda düzenlenen ödül törenine Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra; Ümraniye İlçe Kaymakamı Suat Dervişoğlu, AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Vekili Nurettin Yekeler, Ümraniye İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Özver, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Özdemir, muhtarlar, STK temsilcileri, belediye birim müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Program Ümraniye Belediyesi Mehteran Takımı gösterisinin ardından Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin kaşık gösterisiyle devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Özdemir, “Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz geleneksel halk oyunlarımızda 4 kategoride 23 takım yarıştı. Yarışmalarımız ilkokul ve ortaokulda büyük bir ivme kazandı. Belediye Başkanımız Hasan Can Bey’inde dediği gibi kaliteden ödün vermeden istikrarlı bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu vesileyle bugün bizleri yalnız bırakmayan sizlere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Vekili Nurettin Yekeler yaptığı konuşmada, “Bugün burada güzel bir şenlik var. Hepinizi kutluyor ve başarılar diliyorum” dedi. Nurettin Yekeler, “Ümraniye’ye yaptığı tüm bu hizmetleri ve çalışmaları için Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Ümraniye İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Özver, “Halk oyunları bizim kültürümüzdür. Kültürümüze sahip çıkan velilerimize, öğretmenlerimize ve yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Yarışmaya katılan tüm çocukları kutlayarak konuşmasına başlayan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can,  “Ümraniye Belediyesi olarak, çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” dedi. 4 kategoride 23 takımın yarıştığını belirten Başkan Hasan Can, “İnanıyorum ki, her takım birbirinden güzel oynadı. Çünkü sizler oynadığınız oyunları yaşayarak oynuyorsunuz. Bu yarışmaya katılan tüm çocuklarımızı canı gönülden kutluyorum. Bu yarışmaya katılmanız dahi sizin bir başarınızdır. Çocuklarını bu tür yarışmaya yönlendiren velilerimizi de tebrik ediyorum. Çocuklarımızın bu kültürel değerlerimizi devam ettirmesi gerekir. Bu vesileyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.

Ümraniye İlçe Kaymakamı Suat Dervişoğlu, “Yarışmalarda dereceye giren, girmeyen tüm öğrencilerimizi kutluyor, desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Hasan Can Bey’i kutluyorum” diyerek konuşmasını noktaladı.

Protokol konuşmalarının ardından Başkan Hasan Can ve tüm protokol tarafından dereceye girenlere madalyaları ve kupaları takdim edildi.

YARIŞMADA DERECEYE GİREN OKULLAR

Minikler Geleneksel Düzenlemesiz Dal;

1.si Ş. Öğretmen Sevda Aydoğan İlkokulu       Kafkas Yöresi

2.si Ahmet Kılıçarslan İlkokulu                           Ağrı Yöresi

3.sü 23 Nisan Kaptanoğlu İlkokulu                    Gaziantep Yöresi

Minikler Düzenlemeli Dal;

 1.si Hasan Tahsin İlkokulu                               Balıkesir Yöresi

2.si Şehit Askeri Çoban İlkokulu                      Van Yöresi

3.sü Esenşehir Şehit Yılmaz Ercan İlkokulu   Van Yöresi

Yıldızlar Geleneksel Düzenlemesiz Dal;

1.si Atatürk Ortaokulu                                      Bolu Yöresi

2.si Zübeyde Hanım Ortaokulu                        Silivri Yöresi

3.sü TEV Zahide Zehra Garring Ortaokulu    Trabzon Yöresi

Yıldızlar Düzenlemeli Dal;

1.si TEV Zahide Zehra Garring Ortaokulu      Kafkas Yöresi

2.si Şehit Öğretmen Ahmet Onay Ortaokulu Van Yöresi

3.sü Kazım Karabekir Ortaokulu                       Artvin Yöresi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here