Ümraniye CHP de İki Meclis Üyesi İstifa Etti

1205

 

Ümraniye CHP’de yönetimsel sorunlar yüzünden istifa kararı aldıklarını söyleyen Belediye Meclis Üyeleri İlyas Hayal ve Nevzat Yıldırım, gazetemize yaptıkları açıklamada referandum sürecinde partilerine zarar vermemek için istifalarını referandum sonrasına ertelediklerini ifade ettiler.

 

Bizler Ümraniye’nin eskileriyiz. Sürekli Ümraniye halkıyla içe içeyiz. Bu sorunların artık sokakta konuşulduğunu üzülerek görüyoruz, duyuyoruz ve şahit oluyoruz. Bu durum bizleri ziyadesiyle üzmektedir. Biz sıradan üyeler değiliz. Yıllardır ilçe yönetimlerinde görev aldık. İsimlerimiz partimizle özdeşleşmiş durumda iken daha fazla sessiz kalamazdık.

Belediye Meclis üyeleri açıklamasında; İlçe yönetimi ile İlçe Örgütü arasındaki yaşanan sorunlar yüzünden siyasi faaliyetlerin nerede ise bitme noktasına geldiğini, bu konuyu hem İlçe yönetimine hem de İl yönetimine aktarmalarına rağmen sonuç alamadıklarını ifade ettiler. Açıklamada şunlar kaydedildi:

Sosyal Demokrat anlayış Ümraniye’de yok olmaya yüz tutmuş iken 2011 Genel Seçimlerine kadar büyük bir heyecan ve çaba ile çalıştık ve oylarımızın artmasına katkı sunduk. Ancak 2011’den sonra örgütteki yapılanmanın bölgesel kimlik, etnik yapı ve feodal ilişkilere göre yapılanması sonucunda oluşan yönetim kadrolarının iç sorunlar yüzünden içerde iktidar kavgalarına girmeleri partimizin oylarının yükselmesini engellemiş ve halkla bütünleşmesine zarar vermiştir.

Belediye Başkan Adayımız Sacit Eyüboğlu ve kadrosunun gayretleri ile 2014 yerel seçimlerinde aldığımız oylarla, Ümraniye tarihinin en yüksek oyunu alarak % 30’lara taşımayı başardık. Ancak ondan sonra yapılan iki genel seçimde dahil örgüt olarak % 25 bandının altında kaldık.”

Ana sorunun parti ilçe örgütündeki yönetim yetersizliği olduğunu söyleyen meclis üyeleri; “İlçe örgütündeki isimlere bakarsanız bunu daha iyi anlarsınız. 27 kişiden oluşan yönetim kurulunun %90’ı aynı yapıya göre oluşmuştur. Belediye Meclisinde gurup Başkanlıkları bile bölgesel kimlik, etnik yapı ve feodal ilişkilere göre görevlendirmeler yapıldığını yaşadık. Bu şartlarda çalışmamız mümkün değil. Etnik kimlik üzerinden siyaset yaparak iktidar olamayız. İstanbul’da İl yönetimi dahil İlçe yönetimleri de aynı yapılanma içerisinde olduğunu üzülerek ifade ediyoruz.

 

Bu şartlar altında çalışmamız ve halkımıza hizmet etmemiz mümkün değildi

Büyük gayretlerle Ümraniye’de yaptığımız çalışmalardan elde ettiğimiz Ümraniye’nin kaderini ilgilendiren projeleri bu ve bundan önceki ilçe yönetimlerine iletmemize rağmen, bu projelerimiz sabote edilmiştir. Ümraniye halkına bağımsız olarak daha iyi hizmet edebileceğimiz düşüncesi ile istifa ettik.”

Ayrıca siyasi ahlakın bazı iş adamlarının ticari işlerine çanak tutmak olmadığı, aksine halka hizmetin esas olduğunu dip not olarak düştüler