ŞİLE’DE KİTAP FUARI AÇILDI

1405

Şile Belediyesinin bu yıl ilkini düzenlediği Şile Kitap Fuarı bu akşam saat 20.00 de görkemli bir törenle açıldı.

Açılışa AK Parti İstanbul Milletvekilleri İsmet Uçma, Hulusi Şentürk, Şile Kaymakamı Salih Yüce, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Şile AK Parti İlçe Başkanı İlhan Ocaklı, Şile Kent Konseyi Başkanı Eren Özdemir, Belediye Meclis Üyeleri, Şile Muhtarlar Dernek Başkanı Murat Tonbul, Muhtarlar, STK Başkan ve yöneticileri ve çok sayıda kitapsever vatandaşlar katıldı.

28 Temmuz 6 Ağustos tarihleri arasında Şile, Kitap Festivaline ev sahipliği yapıyor. 45 yayın evi ve 11 değerli yazarın katılacağı festivalde 7’den 70’e tüm kesimin ilgisini çekecek kitaplar okuyucuyla buluştu.

Tarih, kültür ve sanatın bir arada yaşadığı Şile’de kitap okumayı sevdirmek, kitabın insan gelişimine önemini vurgulamak için gerçekleştirilen 1’inci Şile Kitap Festivali’nde okumanın, düşünmeyi ve anlamayı geliştireceği, insanlığı, milleti, tarihi, kültürü ve dünyayı anlamanın yolunun ise okumaktan geçtiği vurgulanıyor.

En değerli 10 gün, 11 yazar

Kalemleri ile milyonları peşinden sürükleyen ve insanlığa sundukları eserleri ile 11 değerli yazar 28 Temmuz-06 Ağustos tarihleri arası Şile Limanında okurlarıyla buluşmaya başladı.

Söyleşilerin ve imza günlerinin olacağı kitap fuarı boyunca 28 Temmuz’da Hulusi Şentürk ve Fatih Çıtlak, 29 Temmuz Sunay Akın, 30 Temmuz İlber Ortaylı, 31 Temmuz Pelin Çift, 1 Ağustos Mete Yarar, 2 Ağustos Melih Tuğtag, 3 Ağustos Kahraman Tazeoğlu, 4 Ağustos Mehmet Ali Bulut, 5 Ağustos Şermin Çaktakçı, 6 Ağustos Aşkım Kapışmak Şileli vatandaşlarla ve okurlarıyla buluşacak.

Bu yıl birincisi gerçekleştirilecek Şile Kitap Fuarı ile ilgili konuşan Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, “Şile; tarih, kültür ve sanatın bir arada yaşadığı ender şehirlerden biridir. Bu nedenledir ki Şile tüm değerlerine sahip çıkan, geleneklerinin devam ettirildiği, kültürlü bireylerin kültürünü geleceğe işlediği bir yer konumundadır. 7’den 70’e tüm yaş guruplarına hitap edecek Şile Kitap Fuarında Türkiye’nin önde gelen 45 yayın evi kitaplarını okuyucu ile buluştururken minik kardeşlerimiz de ilk kez kendi kitaplarını alacaklar. Çocuklarımızın küçükten kitaba alıştırılarak gelecekte vatana, millete ve ailelerine faydalı, okuma kültürü ile de zararlı alışkanlıklardan uzak bireyler olması kitap alışkanlığının kazandırılmasında yegâne amaçlardandır. ‘Ağaç yaşken eğilir’ misali gelecek nesiller kitapla, tarihle, sanatla ve kültürle birlikte büyüyecek.” sözleri ile konuşmalarını tamamladı.