ŞİLE ALACALI KÖYÜNDE ‘’BUGÜNÜN FİLMİ, YARININ TARİHİ’’

1921

TORUNLARA BIRAKILACAK EN GÜZEL MİRAS

Birçok dilde söylenen sözdür” SEVGİ”

En başta “vatan” için söylenen duygulandırır insanı.

İste Alacalı Köyü sakinleri bu sözle başlamışlar işe..

Önce vatan saydıkları dede topraklarını sevmişler, saygıyı sevgiyi eksik etmeden küçüğünden büyüğüne kolları sıvamışlar.

Alacalı’yı güzellikleri, örf ve adetleri ile filme almışlar.Alacalı Köyü Koruma ve Güzelleştirme Dernek Başkanı Yavuz Ankara böyle anlatıyor, Alacalı Köyü tanıtım filmi maceralarını..  İçimizdeki heyecanı dizginlemek mümkün değildi diyor. Bir ay süren çekim günlerinde hem duygulandık hem de güldük diye ekliyor.

Film, Yönetmen Yalçın Küçükağız tarafından Köyün Watsap gurubunda ortaya atıldığında, ilk desteği Dernek Başkanı Yavuz Ankara’dan almış. Ankara, uzun soluklu zor bir süreç olmasına karşın, projeyi halka olan sevgisiyle kucaklamış adeta. Ardından köy gurubunun diğer tüm üyeleri destek vermişler projeye.

Başkan Ankara, İlk toplantı gününü anlattığında adeta gözleri doluyor. Bu büyük mutluluk için köyün her ferdine cümlelerinin en başında teşekkürü eksik etmiyor. İlk toplantıya 50 den fazla kişi katılmış,

Görüntü Yönetmeni Gökhan Küçükağız sahneleri anlatmış, hemen bir film grubu kurulmuş ve herkes fikirlerini paylaşmaya başlamış. Bu da demokrasinin bir gereği diyor Başkan Ankara.  Her düşünce tek tek ele alınmış ve senaryo süzgecinden geçirilmiş.

Bu toplantıları birkaç kez düzenlenmiş, Her köşeyi, her insanı, her duyguyu ölümsüzleştirmenin heyecanına, mutluluğuna köy halkı da sahip çıkmış, benimsemiş. 7 sinden 70 ine herkes bir kenarından tutmuş, oynamış, koşturmuş ve bu harika tanıtım filmi ortaya çıkmış.

Cankurtaran sahnesinde yer alması için Şile Belediye Başkanı Sn. Can Tabakoğlu köye davet edilmiş.

Gelişimin değişimin destekçisi Can Başkan, mutlulukla yer almış. Bizim kadar heyecanlıydı diyor Yönetmen Yalçın Küçükağız. Bu bir “mutlu birliktelik” oldu diye ekliyor.

Birlik beraberlik duygusunun en üst seviyeye çıktığı, bayramlaşma sahnelerinden, mezarlık ziyaretine, harman yeri oyunlarından çeşme sahnelerine kadar bir çok yer güzel bir kurgu ile kayıt altına alınmış.

Başta 13.5 dakika olarak planladık diyor Yavuz Ankara. Hatta bu konuda 15 dakika sınırımız olsun bunu kesinlikle aşmayalım şartı konulmuş. Fakat sahneler ard arda kurgulandıkça, bunun yeterli olamayacağı anlaşılmış. Film 13.5 dakikadan 64 dakikaya çıkmış. Neredeyse uzun metrajlı bir sinema filmi olmuş adeta.

“Köyümüz öyle çok güzelliklerle dolu ki bunlar her biri birbirinden değerli hazineler” diyor Başkan Ankara..  Biz bunu filmi çekerken anladık diye ekliyor.

Film çekiminde itfaiye sahnesi için okul binasında çıkardıkları yangın heyecan veren bir anı olarak kalmış hafızalarda. Müthiş kalabalık bir ahali çekimlerde oynamış. Köyün gönüllü itfaiye erleri defalarca hortumu açıp tekrar sarmışlar.. Çok yorulduk diyor Yönetmen Yalçın Küçükağız yorulduk ama yüzümüzden mutluluk hiç eksik olmadı. Mutlulukla başladık ve aynı şekilde bitirdik, heyecanla seyrettik diye ekliyor. Amatör ruhla, profesyonel bir iş çıkarmanın gayretiyle çalışılmış.

Köyün muhtarından, Mustafa hocasına, kuran kursuna giden miniklerden bayram da pamuk elleri öpülen yaşlılara kadar herkes sevinçle yer almış bu harika projenin içinde. Köyü dronla yüksekten çektiklerinde yemyeşil bir doğanın içinde saklı bir cennet köşesi görmüşler. Eski evleri, sokakları, gezi yerleri, doğa manzaralarıyla harika bir eser çıkmış ortaya.

Sadece erkeklerin oynadığını sanmayın sakın.

Köyün hanımları kızları tek tek gönüllü yer almışlar ve büyük bir mutlulukla oynamışlar.

Film; Kaymakamımız, Belediye Başkanımız Dernek başkanlarımız ile birlikte tüm davetlilere, Alacalı Halkının katkılarıyla düzenlenen Gala gecesinde gösterildi.  Büyük bir ilgiyle izlenen filmin yakın zamanda sosyal medyada yayınlanması planlanıyor.

Bu filmin ortaya çıkmasında bir iki kişiyi kutlamak mümkün değil.

Tüm köyü yaptıkları bu özverili çalışmalar için kutlamamız gerekir. Her şeyden önce tüm Şile’ye örnek oldular. Torunlarına, merak edenlere, sevenlere yıllar sonrası için dedelerinden bir armağan bıraktılar.

Kutluyoruz

Alacalı’yı“ya olmasaydı”