SANCAKTEPE’DE PANİK YOK,TEDBİR VAR

109

Tüm dünya’yı etkisi altına yeni tip koronavirüs (Covid-19) için ilçe genelinde yaklaşık 30 gündür çalışmalarını aralıksız sürdüren Sancaktepe Belediyesi son 1 hafta içinde vatandaş ve personele yönelik bilgilendirme çalışmaları ile hijyen önlemlerini de arttırdı.

Başkan Av.Şeyma Döğücü’nün talimatları çerçevesinde virüsün ilçede yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek amacıyla Belediye  tarafından alınan tedbirler çerçevesinde Bölgedeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar, siyasi parti merkezleri, 78 okul,73 camii ve 5 cemevi dezenfekte edilmiş olup 1.200.000 m2 alanın daha dezenfekte çalışmaları planlı bir şekilde devam etmektedir.

İlçede bulunan Meydanlar, cadde – sokaklar ile vatandaşların yoğun olarak kullanıldığı alanlar ve çöp Konteynırları Temizlik İşleri Müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından düzenli olarak dezenfekte edilip yıkanılmaktadır.

Yeni Koronavirüs salgını sebebiyle yaşanan fahiş fiyat artışlarına karşı başta temizlik ürünü satan firmalar olmak üzere market, eczane, halk pazarı gibi satış noktalarında denetimler artarak devam etmektedir.

Koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında vatandaşlarımıza ve belediye personelimize alınacak tedbirler ve yapılması gereken hususlar konusunda bilgilendirme yapılmış, ayrıca bilgilendirici Afiş, Kitapçık, Broşür ve el ilanlarının dağıtımı yapılıp, ilçemizdeki mevcut tüm görsel mecralara konu ile alakalı görseller girilmiştir.

Devletimizin salgın hastalıklarla mücadele amacıyla  almış olduğu kararlar doğrultusunda  -Belediyemizce bütün eğitimlerimiz, kütüphane ve spor faaliyetlerimiz, yapılması planlanan tüm kültür sanat etkinlikleri durdurulmuştur.

Belediye olarak Nano teknolojisi ile başta okulların dezenfektesi olmak üzere bir aydır koronavirüs tehlikesine karşı çalışmalarını sürdürdüklerini, son bir hafta içinde ise tedbirlerin arttırıldığını belirten Sancaktepe Belediye Başkanı Av.Şeyma Döğücü , “Devletimiz tüm dünyaya örnek olabilecek önlemleri zamanında aldı. Belediye olarak biz de gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Bizler her koşulda vatandaşlarımızın yanında yer almaya devam edeceğiz. Önlemlerimizi almaya devam edeceğiz ama bir yandan da  aldığımız tedbirler çerçevesinde hayat devam ettiği için normal yaşantımızı sürdürerek belediye hizmetlerini aksattırmadan devam ettirerek her koşulda Sancaktepe’li komşularmızın yanında ve hizmetinde olacağız.” şeklinde konuştu.

Sancaktepe’de yaşlılar için ‘korona virüsü acil butonu’

– Uygulama ile yaşlılar rahatsızlandığında butonu kullanarak yardım isteyecek

Sancaktepe Belediyesi 65 üstü yaşlıların evlerine korona virüsü acil butonu koydu. Evlerinde rahatsızlanan yaşlılar butona basarak belediyenin sağlık ekiplerinden yardım isteyebilecek.

Çin’de  ortaya çıkan ve hızla tüm dünyada etkisini gösteren yeni tip Korona virüs (Kovid-19) son olarak Türkiye’de de etkisini gösterdi. Ülke çapında alınan tedbirler kapsamında Sancaktepe Belediyesi ilçede yaşayan yaşlı vatandaşlar için korona acil butonu oluşturdu. İlçede yaşayan yaşlı vatandaşlara acil buton cihazı dağıttı. Dağıtılan cihazda ilçede yaşayan yaşlılar ateşlerinin yükselmesi, kendilerini hasta hissetmeleri halinde korona acil butonuna basarak belediye ekiplerine sinyal göndermiş olacak, sinyali alan belediye sağlık ekipleri gerekli önlemleri alarak yaşlıları hastaneye götürecek.

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü yaptığı açıklamada, “Yaşlılarımızın daha çok risk altında olduğunu biliyoruz. Onların yalnız yaşayanlarına yönelik panik butonumuz var bizim. Bu stadımızı kurduk. Burada bilgilendirme broşürlerimizi hem hijyen malzemelerimizi vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Dezenfektan ve sabunumuz var.  Kolonyalı mendillerimiz var. Bunların isteyen vatandaşlarımız buradan gelip alabiliyorlar. 65 yaş üstü yaşlılarımızı tespit ettik. Bunları evlerine veriyoruz. Kendileri tek tuş ile bizim çağrı merkezimize ulaşabiliyorlar. Yaşlılarımız bir rahatsızlık hissediyorlarsa onları biz sağlık kuruluşlarımız ile bir araya getiriyoruz. Bu süreçte ambulanslarımız,  sağlık çalışanlarımız dahil olmak üzere hepsini biz bir araya getirdik, entegre haline getirdik” dedi.

Öte yandan Samandıra Meydan’da kurulan korona virüsü bilgilendirme standında vatandaşlara ile esnaflara dezenfektan ve sabun ürünlerinin dağıtıldı. Sancaktepe Belediye ekipleri virüsün ortaya çıktığı günden bu yana okulları, camiler, kamu binalarını, sokakları ilaçlayarak dezenfekte ediyor.

Alınan tedbirler kapsamında ilçenin çeşitli noktalarında  vatandaşlara yönelik içinde sabun, ıslak mendil ve dezenfektan ürünlerinin bulunduğu çantalar dağıtılmıştır.

Sancaktepe Belediyesi tarafından yapılması planlanan tüm kültür, sanat,  eğitim, kütüphane ve spor faaliyetlerine ara verilmiştir.

Başkan Döğücü ayrıca personele yönelik alınan tedbirleri hayata geçirdi.Sancaktepe Belediyesi bünyesinde görev yapan personeller alınan tedbirler çerçevesinde dönüşümlü olarak çalışacaklar. Bunun yanında kronik rahatsızlığı olan personellerde idari izinli sayılacaklar.