Sancaktepe Belediyesi’nden Kardeş Şehir Gornji Vakuf’a Spor Salonu

499

Sancaktepe Belediyesi ve TİKA tarafından Bosna Hersek’te bulunan kardeş şehir Gornji Vakuf’ta yaptırılan 1500 kişilk çok amaçlı kapalı spor salonunun açılışı Belediye Başkanımız İsmail Erdem’inde katıldığı törenle hizmete açıldı.

11 Mayıs Perşembe günü gerçekleşen açılış tören, Sancaktepe Belediyesi’nin mehter takımının gösterisi ile başladı. Mehter marşlarının ardından Gornji Vakuf halk korosu tarafından izleyicilere şarkılar söylendi. Törene Belediye Başkanımız İsmail Erdem’İn yanı sıra Bosna Hersek Büyükelçisi Haldun Koç, Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdic, Federal Bosna Hersek Başkanı Melika Mahmutbegovic, Tika Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Mahmut Çevik Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki tarihi, kültürel ve sosyal bağların son dönemde yapılan  çalışmalarla daha da güçlendiğini belirten Başkanımız Erdem; “Kardeş şehir çalışmalarının Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki ilişkilerin artmasına katkı sağladığını belirtti. Türkiye’nin her platformda kardeş ülke Bosna Hersek’e destek vermeye devam ettiğini vurgulayan Başkanımız Erdem: “Bizler de yerel idareciler olarak bu ilişkileri taçlandırmak amacıyla Gornji Vakuf Belediyesi ile 2013 yılında kardeş şehir protokolü imzaladık. Sancaktepe Belediyesi olarak bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz spor salonunu yapımını üstlendik.Yapmış olduğumuz dostluk ve kardeşlik anlaşması bundan sonra da devam edecek.Açılışını yapmış olduğumuz spor salonunun ilerde Bosna Hersek adına şampiyon sporcuların yetişmesine vesile olması dileğiyle hayırlı uğurlu olmasını diliyorum şeklinde konuştu.

Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdic ise konuşmasında Türkiye ve Bosna Hersek’in güçlü tarih ve kültür birliğine sahip olduğunu ifade ederek”Bu işbirliklerinin ilerleyen süreçte daha da güçlü bir şekilde devam edeceğine inanıyorum. Bugün gerçekleştirilen bu proje bu işbirliğinin göstergesidir. Bu projeden dolayı TİKA’ya, Sancaktepe Belediye Başkanı Sayın İsmail Erdem’e bir kez daha teşekkür ediyorum. Spor salonun inşası ile Gornji Vakuf bölgesinde başarılı sporcuların yetişeceğine inanıyorum” dedi.