EYÜP SULTAN GEZİSİNDE TARİH YENİDEN CANLANDI

612
????????????????????????????????????

Genç Gelecek Merkezi Çıraklıktan Ustalığa Kanuni’nin İzinde projesi kapsamında Sanat Tarihçisi Talha Uğurluel ile 10 Mayıs 2017 Çarşamba günü Eyüp Sultan Gezisi düzenledi.

Gezi ilk olarak Saçlı Abdülkadir Mescidi olarak bilinen Hoca Sadeddin Efendi tarafından yaptırılan Darülkurra’dan başladı. Uğurluel, zamanında Sıbyan Mektebi ve Darulkurra olarak işlev gören bu yapıların kubbeli olmasından dolayı bugün tümüne camii denilmesinin, tarih şuuru eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

Kanuni Sultan Süleyman döneminin fetva makamı Şeyhülislam Ebussuud Efendi, Ebulhüda ve Hoca Sadeddin gibi Osmanlı Devleti’nin manevi sultanlarının kabirleri ziyaret edilerek şahsiyetleri hakkında bilgiler verildi. Eyüp Sultan Camiinin etrafında bulunan İstanbul’un en büyük mezar taşları incelenerek dönemin ince işçiliği, zarafetini anlatan Uğurluel, her bir mezar taşının çok önemli olduğuna dikkat çekti. Erkek mezar taşları ile bayan mezar taşlarının farkını, önemini ve üzerindeki zeytin, hurma, kandil, gül, gibi daha birçok işlemenin neden konduğunu anlattı. Talha Uğurluel, gençlere atalarımızın bizler için bıraktığı mirasları öğrenmemiz gerektiğini söyledi.

Mezar taşlarının ardından teleferik ile Piyer Lotti kahvesine çıkarak Haliç ve İstanbul’ u tepeden seyreden gençler, tekrar mezarlıkların arasından Eyüp’ e doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca Eyüp El Ensariyi, M. Esad Coşan Hocayı, Necip Fazıl Kısakürek, İlk Milli Savunma Bakanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cumhuriyet dönemindeki ilk Genelkurmay Başkanı Mustafa Fevzi Çakmak, Sultan Reşat Türbesi, Lala Mustafa Paşa, Sokullu Mehmet Paşa Medresesi ve Türbesi ve daha birçok türbe ziyaret edilerek dualar edildi. Talha Uğurluel, şuan ki Piyar Loti tepesinin 1930'lu yıllardaki isminin 'İdris'i Bitlis' iken değiştirilerek, Fransız Yazar Pierre Loti isminin verildiğini söyledi. 1452 yıllarında doğmuş Bitlisli bir devlet adamı olan İdris-i Bitlis'in mezarının da yine Eyüp mezarlığında olduğunu söyledi.

Gezide öğrenciler ile ilginç bilgiler paylaşan Talha Uğurluel, Türkiye’nin en uzun yaşayan adamı (160 yaşında) Siirtli Zağo Ağa’yı, Güreşte İlk Dünya Şampiyonumuz Kara Ahmet diye anılan Ahmet Kara’yı ve hayatlarını kabri başlarında anlattı. Eyüp gezisi Beraat Kandiline denk gelmesi öğrencileri manevi olarak çok etkiledi. Öğrenciler Belediye Başkanı İsmail Erdem’e kültür gezileri ile kendilerini bilinçlendirdiği için teşekkür etti.