ORMAN OKULU EĞİTİM MODELİ ARTIK TÜRKİYE’DE!

618

Özellikle Almanya, İngiltere, Finlandiya ve İskandinav ülkelerinde sayıları 6000’i aşkın olan Forest School ”Orman Okulları” İstanbul’un %80i ormanlarla kaplı Şile ilçesinde yeni vizyonu ile eğitim vermeye başladı.

31/07/2019 tarihinde Şile Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Orman Okulu Eğitim Kurumları Genel Müdürü olarak ataması yapılan Murat TONBUL; Orman Okulu Marka tescilini yaptırdıklarını ve isimlerini Özel İstanbul Orman Anaokulu – Orman İlkokulu olarak Milli Eğitim Bakanlığı onayı ile değiştirdiklerini ve yenilikçi bir vizyonla 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemine gireceklerini ifade etti.

Bu alternatif eğitim modeli ile ilgili olarak, Türkiye ve yurtdışından 11.000 e yakın takipçilerinin olduğunu, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında Türkiye’nin çeşitli illerinde Öğretmen Eğitimlerine ve Kurumsal Seminerlere konuşmacı olarak davet edildiklerini söyledi.

Şile İstanbul’un hep arka bahçesi olarak nitelendirilmiş olsa da, bu yeni girişimin eğitimde tersine göçü başlattığı ve alternatif eğitim noktasında İstanbul’da sayılı kurumlardan biri olduklarını, bundan dolayı gerçek manada nitelikli ve nicelikli eğitim almak isteyen farklı vizyondaki veli gruplarının Şile’ye taşındıklarını ve bu anlamda da Şile’nin sosyal ve ticari hayatına eğitim üzerinden ciddi bir katkı sağlamaktan mutlu olduklarını ifade etti.

Orman Okulları Eğitim Kurumları olarak 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Şile’nin sosyal ve ekonomik olarak kalkınması adına farklı projelergeliştirdiklerini, bu projelerin en başında ise Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi adına 57 Köyümüzün üreticilerinin içinde olduğu KÖY PAZARI PROJESİNİN hayata geçirileceğinin, arkasından ADİL TARIM PROJESİ ile köylülerimizin İstanbul pazarı ile buluşmasının sağlanacağını, ayrıca sportif anlamda başarılı olan Şileli sporcuları destekleyeceklerini ve ayda bir defa Şile insanımızla birlikte sanatsal çalışmalara imza atacaklarını söyledi. Tüm bu projelerin ana yöneticilerinin öğrenciler olduğunu ve bu anlamda farklı düşünebilme, organizasyon, ekip çalışması, özgüven gibi niteliklerin gelişiminin sağlanacağını belirti.

Öğrencinin içsel motivasyonunu artıran bu Alternatif Eğitim yaklaşımının akademik başarıya doğrudan etki ettiğini belirten Esin TONBUL da ilçede yapılan Bilim Olimpiyatları birincisinin Orman Okulu Eğitim Kurumları öğrencisi olduğunu ayrıca2018-2019 yılında Türkiye çapında gerçekleştirilen 5 .OKULİSTİK deneme sınavında 2. ve 4. sınıf öğrencilerinin Türkçe Dersinde Marmara Bölgesi 3.sü olduklarının altını çizdi. İstanbul’da bulunan 40 yıllık isim yapmış okullar arasından sıyrılıp kuruluşunun ikinci senesinde kazanılan bu akademik başarının Alternatif Eğitim Teknikleri ile çocuklarımıza dokunarak ve bilgiyi ezberlemelerinden öte, özümsemelerini sağlayarak daha kalıcı öğrenme sağladıklarını göstermektedir dedi.

Genel Müdür Murat TONBUL; Bu okulda öğrenciler örgün eğitimin yanında aynı zamanda doğayla iç içe bir ortamda sanat, spor, permakültür, ekoloji, ingilizce, doğal tarım aktivitelerini de kapsayan atölyelere dahil ediliyor. Bu sene eğitim modellerinin içerisine STEM+A (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matemetik ve Sanat) Modelinide ekleyerek Orman Okulu Modeli ile STEM+A Modeli birlikte uygulayan Türkiye’deki ilk eğitim kurumu olma özelliğine de kavuşacaktır dedi.

Şuan Çekmeköy, Taşdelen, Sancaktepe, Sultanbeyli gibi Şile’ye 35-40 dakika uzaklıktaki büyük sitelerle görüştüklerini ve buralarla kurumsal anlaşmalar imzaladıklarını anlatan Genel Müdür Murat TONBUL, İstanbul için çok büyük bir açık alan bu Eğitim Modelinin birkaç yıl içerisinde bir çok okul tarafından uygulanacağını ve bu modele öncülük etmekten gurur duyduklarını ifade etti.

www.ormanokulu.k12.tr

info@ormanokulu.k12.tr