Mardin’de terör olaylarında zarar gören konutlar yenileniyor

528

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde, terör olayları nedeniyle tahrip olan konutları yenileme çalışmaları sürürüyor. Nusaybin Kaymakamı Ergün Baysal, konutların yapıldığı alanda incemelede bulunarak, çalışmalar hakkında görevlilerden bilgi aldı. 

Nusaybin İlçesi’nde hendek kazan, barikat kuran, patlayıcı tuzaklayan PKK’lı teröristlere yönelik 14 Mart 2016 günü asker ve polisin katımıyla operasyonlar başlatılmıştı. Operasyonların düzenlendiği Abdulkadir Paşa, Fırat, Dicle, Yenişehir, Zeynel Abidin ve Kışla mahallelerinde tahrip olan konutlar yıkılıp, TOKİ tarafından yeni konutlar inşa edildi. İlçede 4 bin 600 konutun yapımı çalışmaları aralıksız sürerken, Nusaybin Kaymakamı Ergün Baysal, Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mesut Ağırakçe ile birlikte inşaatı devam eden konutlarda incelemede bulundu. Yüklenici firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi alan Kaymakam Baysal, inşaat alanını gezerek konutların yanısıra cami ve taziye evleri hakkında teknik bilgi aldı.

‘YENİ EVLER YAPILINCAYA KADAR KİRA YARDIMLARI SÜRECEK’

Terör olaylarında mağdur olanlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilçede yetkilendirilen Kentsel Dönüşüm İrtibat Ofisi’nde vatandaşlarla görüşmelerin sürekli yapıldığını anlatan Çevre ve Şehircilik Mardin İl Müdürü Mesut Ağırakçe, vatandaşlara kira yardımının, konutların teslim edileceye kadar verileceğini ifade etti. Ağırakçe, operasyonların başladığı günden buyana 16 milyon 298 bin lira kira yardımı yaptıldığını söyledi.

DHA