KULAKLARA DİKKAT! ALZHEİMER SESSİZ GELİYOR

247

 Duymak İşitme İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi Kurucu Ortağı E. Arslan Arslan, “Beş duyumuzdan biri olan işitme kaybı erken teşhis edilmezse Alzheimer’a yol açıyor” dedi.


İşitme kaybında işitme cihazlarının rolü oldukça büyük. Yüksek sesle müzik dinleme, gürültülü ortamda önlem almadan çalışma, uykusuzluk ve streste eklenince işitme kaybı ortaya çıkıyor.

İşitme duyumuzun sosyal hayatla kurulan bağla büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Arslan, ‘‘İşitme kaybı nedeniyle kişinin içe kapanması ve sosyal hayattan kopması neticesinde Alzheimer’a yakalanma riski yüzde 9 artıyor” dedi.


“İşitme kaybının teşhisi ne kadar erken yaşta sağlanırsa, tedavi olumlu sonuçlanıyor”

Konuşmada gecikme, sesli uyarılara yanıt alamama, televizyon sesini fazla açma gibi  davranışların çok önemli bir sorun teşkil edeceğini kaydeden Arslan, Alzheimer ve Demans (Bunama) hastalığının işitme kaybı ile yakın ilişki içinde olduğuna dikkat çekti.
Ümraniye’de faaliyet gösteren Duymak İşitme İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi’nin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı olduğunu kaydeden Arslan, işitme cihazı uygulaması konusunda uzman kadro ve satış sonrası teknik servis hizmetiyle işitme cihazı ihtiyacı olan vatandaşların hayatını kolaylaştırmanın vazgeçilmez ilkeleri olduğunu belirtti.

ŞADER ÜYELERİNE İNDİRİM MÜJDESİ!

Şile-Ağva Civar Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği (ŞADER) üyelerine ücretsiz işitme testi ve cihaz satışlarında da özel bir indirim yapılacağı müjdesi veren Arslan, ‘‘Tamamen toplumun sağlığı ve aynı zamanda ŞADER üyeleri için de böyle bir kampanya başlattık. Amacımız işitme testini ücretsiz yapıp işitme sorunu olanların erken algılamasını sağlamaktır. Eğer evde televizyon izlerken televizyonun sesini birkaç kademe daha açma ihtiyacı duyuyorsanız bilin ki işitme ile ilgili bir probleminiz vardır. Duymak ayrı bir şeydir konuşulanları anlamak ayrı bir şeydir. ABD ve Avrupa bizden çok önce ve ileridedir. Türkiye’de ise duymayan kişi en erken 10 yıl sonra doktora gitmekte ve işitme merkezinden cihaz almaya gelmektedir. Bu 10 yıllık süreç yüzde 9 oranında Alzheimer’i tetiklemektedir. Sattığımız cihazlar Danimarka malı olup 2 yıl garantilidir.’’ diye konuştu.