Kredi kartında taksit tehlikesi

534

Kredi kartının Türkiye’de bize has bir özelliği bulunuyor. Bankalar, dünyada olmayan bir avantajla alışverişlerde taksit imkanı sunuyor. Ancak bunu doğru kullanmazsanız, borç sarmalına girebilirsiniz.

Kredi kartının Türkiye’de bize has bir özelliği bulunuyor. Dünyanın hiçbir yerinde görmediğimiz bu özellik sayesinde kredi kartıyla taksitli alışveriş yapabiliyoruz. Kartı adeta bir senet gibi kullanıyoruz ve kefile gerek olmadan alışveriş yapabiliyoruz. Cebimizde toplu para olmadan da büyük eşyaları alabiliyor, tatile çıkabiliyoruz. Örneğin; cebinde 5 bin liralık beyaz eşyayı alabilecek parası olmayan bir tüketici, 10 taksite böldürerek kredi kartından 500 liralık taksitlerle kolayca alışverişini gerçekleştirebiliyor. İşverenler açısından da müşteri peşinde koşmak, senet tahsil etmek gibi dertler olmuyor.

PEKİ TEHLİKE NEREDE?
Yukarıda anlattıklarımız herkesin mutlu olduğu bir sistem. “O zaman tehlike nerede?” diye aklınıza gelebilir. Hemen anlatalım… Buradaki tehlike geri ödemelerde ortaya çıkıyor. Çünkü geri öderken tuzaklara kolayca düşebiliyoruz. Yani yukarıda örneğini verdiğimiz beyaz eşyayı aldığımızda her ay 500 lirayı gidip kartımıza ödeyeceksek hiçbir sorun yok. 10 taksitle eşyamızı almış ve kolay taksitlerle ödemiş oluruz. Ama kredi kartı sisteminde ‘asgari ödeme tutarı’ diye bir yöntem var ki birçok tüketiciyi batağa sürüklüyor. Taksitle alışveriş yaptığınızda aldığınız ürünün toplam karşılığı kart limitinden düşülüyor. Sonra her ay taksitler halinde ekstrenize yansıtılıyor. Taksit miktarının tamamını ödemez, ‘asgari tutar’ı tercih edip borcu kredilendirirseniz, faiz sarmalına giriyorsunuz. Yani beyaz eşyayı 5 bin liraya alıp 10 taksite böldüren vatandaş, ay sonunda 500 lira yerine 150 liralık asgari tutarı öderse geri kalan 350 lira için faiz tuzağına düşmüş oluyor. Günlük faiz işlemeye başlıyor, vergiler de ekleniyor. Üstelik bir daha ki ay 500 liralık taksit daha bu faizli borcun üzerine ekleniyor. Yani kalan 350 liralık borç faizle 400 lira oluyor, yeni taksit de gelince borcunuz bir anda 900 liraya çıkıyor. Bu şekilde sadece asgari tutarı ödeyerek, bir de küçük harcamalara devam ederseniz borcunuz hiç bitmiyor. Sonunda 5 bin liraya aldığınız buzdolabı, belki de size 7 bin 500 liraya mal oluyor.

Takvim