KABOTAJ BAYRAMI’NIN 93. YILI İSTANBULDA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

74

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 93. yılı İstanbul’da düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlandı. İBB, kutlamalara 20 gemi ve değişik etkinliklerle destek verdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da sosyal medyadan Kabotaj Bayramı’nın yıldönümünü kutlayan bir mesaj yayınladı.

İMAMOĞLU: “KABOTAJ DENİZLERDEKİ BAĞIMSIZLIĞIMIZDIR”

1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu kapsamında milli bayram ilan edilen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 93. Yılı, İstanbul genelinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medyadan paylaştığı Kabotaj Bayramı mesajında, “1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu denizlerdeki bağımsızlığımızdır. 93 yıl sonra, aynı zamanda bir deniz ülkesi olan Türkiye, deniz ticareti ve ulaşımında çok daha iyi bir noktada olmayı hak ediyor. Denizcilik ve #KabotajBayramı kutlu olsun” diye yazdı.

DENİZDEN ÇIKAN İLGİNÇ ATIKLAR SERGİSİ” BEŞİKTAŞ’TA

Kabotaj Bayramı’nda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlik programı, sabah saatlerinden itibaren şehir genelindeki iskele ve sahillerde gerçekleştirilmeye başlandı.

Sabah saat 10.00’da Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı önünde İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan programda, törene katılan protokol tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Protokolün Barbaros Hayrettin Paşa’nın alandaki türbesini ziyaret etmesinin ardından Deniz Müzesi gezildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kutlamalara deniz yüzeyi temizlik tekneleri ve ilginç atıklar sergisi destek veriyor. İBB teknelerinin de yer alacağı deniz araçları, Beşiktaş açıklarında saat 12.00’de su gösterileri yaptı. İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ve İSTAÇ tarafından “Denizden Çıkan İlginç Atıklar Sergisi” de gün boyu Beşiktaş Meydanı’nda sergilendi.

İBB Engelliler Müdürlüğü Mehter Takımı ise, Beşiktaş Meydanı’nda düzenlenen Kabotaj Bayramı töreni kapsamında vatandaşlar tarafından beğeniyle izlenen bir konser verdi. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri İstanbullulara açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilidi.

Milli Savunma Bakanlığı da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları kapsamında, 23 limanda 26 gemimiz 1 Temmuz 2019 tarihinde vatandaşların ziyaretine açtığını duyurdu.

İstanbul’da çeşitli deniz spor yarışlarının da yapılacağı kutlamalar, İstanbul genelinde gün boyu sürecek. Kutlamalarına; İTÜ, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Tuzla Deniz Harp Okulu Komutanlığı, İstanbul Deniz Müzesi, Beşiktaş Belediyesi, TURMEPA, Moda Deniz Kulübü, Denizciler Dayanışma Derneği, DENTUR AVRASYA ve TURYOL da destek verdi.

KABOTAJ NEDİR?

Osmanlı Devleti’nin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi.

Bu yasaya göre; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi.

Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.