İslam Ülkeleri Finans Zirvesi Sona Erdi

551

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen ve Kozyatağı Hilton Otel’de 2 gündür süren İslam Ülkeleri Finans Zirvesi sona erdi.

Ümraniye Belediyesinin düzenlediği İslam Ülkeleri Finans Zirvesi  (ICF Summit Istanbul 2017) ile “İslam Ülkeleri Arasındaki Finansal ve Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesi, Katılım Bankacılığı, İstanbul Finans Merkezi Özelinde Finans Merkezleri” konuları üst düzey finansal kurumların yöneticileri, politika üreticileri ve uygulayıcıları, akademisyenler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri tarafından geniş katılımcı yelpazesiyle ele alındı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla açılışı gerçekleşen zirvenin ikinci günü de yoğun katılımla gerçekleşti.

3 oturumdan oluşan ikinci günde de finans dünyasından ulusal ve uluslararası önemli isimler ağırlandı. İstanbul Üniversitesi İslam İktisadı ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Mehmet Saraç’ın açılış konuşmasını gerçekleştirdiği ilk oturumda Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Arslan ve Kuveyt Türk Portföy Genel Müdürü Tayfun Özkan, Türkiye’de ve Dünyada Katılım Bankacılığı konusunu anlattılar.

İkinci oturum, Dünya Bankası Küresel İslamı Geliştirme Merkezi Finans Sektörü Uzmanı Fatih Kazan’ın açılış konuşmasıyla açıldı. Oturum; Türkiye Varlık Fonu Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Alkin başkanlığında, Makedonya Yabancı Yatırım Eski Bakanı Gligor Tashkovich ve Astana Finans Merkezi Genel Müdürü Sayasat Nurbek’in Finans Merkezleri Örnekleri ve İstanbul Finans Merkezi konulu konuşmalarıyla gerçekleşti.

Kapanış oturumundan evvel teşekkür konuşması gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can; katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti. “Yaptığımız işin öneminin farkındaydık fakat yaptıktan sonra zannımızdan çok daha güzel bir şey yaptığımızı fark ettik ve bunun mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Başkan Hasan Can, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un açılış konuşmasına atıf yaparak “Fas’tan Endonezya’ya Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar 2 milyar nüfusa yakın Müslüman topluluk var ve bu coğrafyada yer altı ve yer üstü her türlü zenginlik var. Bu zenginliğin, Müslüman ülkelerin finans alanında kendilerini gösterebilmeleri noktasında kullanabilmesi adına böyle etkinlikler önemli” dedi. Ardından Başkan Hasan Can; emeği geçen herkese, tek tek katılan tüm hocalara, dinleyicilere ve programa sponsor olan YDA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan’a teşekkür ederek gerçekleşen zirvenin güzel işlere vesile olması temennisinde bulundu. Ayrıca Başkan Hasan Can, gerçekleşen programdaki bildirilerin kitaplaştırılarak kültür yayınlarına ekleneceği müjdesini verdi.

İslam Ülkeleri Finans Zirvesi, Durham İslam Ekonomisi ve Finans Merkezi Direktörü Mehmet Asutay’ın oturum başkanlığında; Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas’ın İslam Ülkeleri Arasında Ekonomik İşbirliğinin Sağlanması konusunda konuştuğu kapanış oturumunun ardından sona erdi.