İMAMOĞLU MUHTARLARLA BULUŞTU

296

İstanbul’da görev yapan yüzlerce mahalle muhtarıyla Pazar kahvaltısında buluşan CHP Büyükşehir Adayı Ekrem İmamoğlu; “39 ilçesinin tamamı kaymak tabaka olan bir kenti hep birlikte yöneteceğiz” dedi.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, saha çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Hafta içi her gün başka bir ilçede temaslarda bulunan İmamoğlu, hafta sonunu da STK ve meslek guruplarına yönelik toplantılara ayırıyor. Bu hafta sonu Pazar kahvaltısında İstanbul’da görev yapan 961 mahalle muhtarıyla bir araya gelen İmamoğlu; “39 ilçemizin tamamının kaymak tabaka olduğu bir kenti hep birlikte oluşturacağız ve yöneteceğiz” dedi.


Şişli Grand Cevahir Otel’deki kahvaltı sonrası muhtarlara seslenen İmamoğlu, ”Sizleri demokrasinin başlangıç noktası olarak görüyoruz. En özgün demokrasi öznesisiniz. Sizlerin imkanlarını sağlıklı hale getirmek, demokrasinin güçlenmesi anlamına gelir. Demokrasiye olan katkılarınızdan dolayı size hürmetimiz çok. Emeğinize sağlık” dedi. Geleceğe dair kararları muhtarlarla birlikte alacaklarını kaydeden İmamoğlu, ”Partizanlığın olmadığı, yerel duyguların ağır bastığı ortam yaratmalıyız. Ana gündemimiz çözüm olmalı. Son dönemde süreç, kutuplaşma ve partizanlaşma üzerinden yürütülüyor. Bundan uzak kalıp, dünyanın en önemli ve güzel şehrini oluşturacağız. İstanbul, tarihi barındırdığı zenginliklerle kadim bir şehirdir. ‘Kente ihanet’ cümlesini kullanacak kadar kötü bir durum var demektir” diye konuştu.

Beylikdüzü’nde muhtarlara ve muhtarlıklara yönelik hizmetlerinden örnekler veren İmamoğlu, ”10 muhtarlık binasının fiziki şartlarını düzelttik. Hangi siyasi görüşten olduğuna bakmadık. Muhtarlık binalarının yanına belediyenin çözüm merkezlerini konumlandırdık. Muhtarlara personel desteği sağladık. Muhtarların sırtına tek kuruş yük bindirmedik. Belediye ve muhtarlık arasında sıkı bir entegrasyon oluşturduk. Muhtarlara hak ettikleri gücü böyle verdik. Bunu tüm İstanbul’a yayacağımızın sözünü veriyorum” dedi.

İmamoğlu, seçilmesi durumunda, İBB olarak, muhtarlara ve çözüm merkezlerinde ‘Sosyal Destek Birimi’ni oluşturacaklarını belirtti. İmamoğlu, muhtarlara yönelik yapacağı hizmetleri şöyle sıraladı: ”Sorunlara, bilimsel ve analitik çözümler üreteceğiz. Bu birimlerde 2 sosyolog istihdam bulunduracağız. Bu şekilde yaklaşık 2 bin kişiye iş olanağı sunacağız. Mahalle meclislerini yaygınlaştıracağız. Halkın sorunlarına, halkla birlikte çözüm üreteceğiz. Bu süreçte kenara itilen muhtarları, çözümün tam ortasına oturtacağız.”

İstanbul’un sorunlarının Ankara’dan karar alarak çözülemeyeceğini ifade eden İmamoğlu, yerinde çözümün en önemli formülleri olduğunu kaydetti. İmamoğlu, “Hayati kararları hep birlikte alacağız. Bize ulaşım kolaylaşacak. Beraber hayaller, sorumluluklar ve çözümler üreteceğiz. Bu şehrin en önemli hazinesi 15 milyon yaşayanıdır. Yaşadığı hayata dair sözü olan herkesi sürece dahil edeceğiz” diye konuştu.

İstanbul’un 5 temel sorununu, ‘Erişebilirlik, kent yoksulluğu, planlama, çözüm merkezleri ve yüksek yaşam kalitesi’ olarak sıralayan İmamoğlu, sözlerini şöyle noktaladı: ”İstanbul’un 39 ilçesinin ‘kaymak tabaka’ olduğu bir şehir yaratacağız. İstanbul’da bir kaos süreci var. Yüzde 70 bu şehirde yaşamak istemiyor. Tam tersi olması gerekirken durum bu. 31 Mart tarihi bir andır. Bu tarihi hep birlikte yazacağız.” İmamoğlu’na Şişli ve Sarıyer Belediye Başkanları Hayri İnönü ile Şükrü Genç de eşlik etti. İmamoğlu’nun masasında, temsilci sıfatıyla 2 kadın 2 de erkek muhtar yer aldı. Muhtarlara, Şirin Mine Kılıç’ın kaleme aldığı, İmamoğlu’nun hayatını konu alan, ”Benim Sevgili Başkanım” adlı kitabı hediye edildi.