İİT Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı yapıldı

434

İSLAM İşbirliği Teşkilatı (İİT)Dışişleri Bakanları Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu toplantının sonuç bildirgesini açıkladı. Bakan Çavuşoğlu bildirgeyi, “Kudüs’te İslam idaresinin tesisinden itibaren ortaya konulan örnek hoşgörü ve Harem-i Şerif’in İslam’ın en kutsal üç mabedinden biri olduğu, en açık şekilde vurgulanmakta. Filistin devletinin başkenti Doğu Kudüs üzerindeki egemenlik hakkına halel getirecek hür türlü girişim reddedilmektedir. Kitlesel dualarla yasa dışı İsrail işgali karşısında duran Kudüs halkını buradan selamlarken, barış sürecinin yeniden canlandırılmasına dönük uluslararası çabalara desteğimizi ve yerleşik parametrelerin güçlendirilmesi gereğini hep birlikte vurgularız” diye açıkladı.


BAKAN AÇIKLADI

Toplantıya icra komitesi üyesi olmayan birçok ülkenin bakan düzeyinde katılmasının memnuniyet verici olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Bu toplantı İslam aleminin Harem-i şerifin kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazası hususundaki kararlılığını, ayrıca Filistin ve Kudüs davasına desteğini en güçlü şekilde teyidi bakımından önem taşıyor” dedi. Toplantıda ayrıca Cumhurbaşkanının 22 Temmuz günü İslam Zirvesi dönem başkanı olarak yaptığı açıklamadan memnuniyetin ifade edildiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Neticede Kudüs halkının ve Filistin’in kararlılığı galip geldi. Başarıya ulaşılmasında Filistinlilerin birlik içinde olmaları etkili olmuştur” dedi.


İET GENEL SEKRETERİNDEN TÜRKİYE’YE ÖVGÜ

İET Genel Sekreteri Yusuf Bin Ahmed El Useymim de basın toplantısında kısa bir açıklama yaptı. Useymim, “Filistin halkına desteğin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Her anlamda desteğe ihtiyaçları var. Toplumsal destek vermemiz gerekiyor. Bütün katkıda bulunan ülkelere teşekkür etmek istiyorum. Ürdün ve Suudi Arabistan ve Türkiye çok gayret gösterdi. Fas krallığı da çok katkılarda bulundu. Özellikle teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye’ye hem hükümet olarak hem halk olarak teşekkür etmek istiyorum” dedi.


FİLİSTİN DIŞİŞLERİ BAKANI TEŞEKKÜR ETTİ

Basın toplantısına katılan Filistin Dışişleri Bakanı Riad Al Malki de, “Filistin halkı olarak teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda bütün ülkelere teşekkür etmek istiyoruz. Öncelikle Ürdün’le başlayalım. Özellikle sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Mısır Başkanı Sisi’ye teşekkür ediyoruz. Bu gerçek bir işbirliği. Bunun devam etmesi gerekiyor. İsrail bu yenilgiyi kabul etmeyecektir. Bu işbirliğinin devam edeceğini göstermemiz gerekiyor. Bu çatışmada biz kazandık ama devam edecek. İşgal devam ediyor. Her zaman desteğinize ihtiyacımız var” diye konuştu.


Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu toplantı öncesi, Suudi Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanı Muhammed El Tahir Siyala, Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile ayrı ayrı ikili görüşmeler yaptı.