Eti Maden’de Bor Sevkiyatları Durdu

718

Eti Maden’e ait tesisin taşımacılık ihalesini kaybeden kooperatif, maden sevkıyatını engelliyor. İhaleyi kaybedenler, işçilerin tesislere girmesini önlüyor ve TIR’lar yola çıkamıyor. Toplam ekonomik kayıp 600 bin lira olarak hesaplanıyor


Mustafa K. Erol / Aydınlık Gazetesi
Eti Maden Genel Müdürlüğü’nün, Balıkesir Bigadiç tesisleri için açtığı forfklift, torbalama ve taşımacılık ihalesini HAY-Koop.-Akyüz Nakliyat ortaklığı kazandı. İhaleyi kaybeden BİŞO Koop. ise TIR’ların sevkiyat yapmasını ve işçilerin tesislere girmesini engellemeye başladı.

ETİ MADEN AŞMAYA ÇALIŞIYOR
Günde 50 TIR’a yükleme yapılan tesislerden dört gündür limanlara bor madeni taşınamadığı öğrenildi. İşçilerin tesislere girememesi ve sevkiyat yapılamaması nedeniyle Eti Maden Balıkesir Bigadiç tesislerinde işler durma notkasına geldi. Madenlerin limanlara ulaşamaması nedeniyle ihraç yapılamıyor. Tesisin uğradığı zarar günlük 150 bin liradan dört günde 600 bin liraya çıktı.

Eti Maden Bigadiç İşletmesi ise sorunu doğrudan görevlendirmeyle aşmaya çalıştığı öğrenildi. İhaleyi kazanan firma sevkıyat yapamadığı için Eti Maden, sevkiyat görevini direkt görevlendirme ile geçici olarak çözmenin yollarını arıyor. Taşımacılık ihalesini kazanan firmalar, engelleme ve saldırılara karşı önlem alınması için ilçe kaymakamlığına ve emniyet müdürlüğüne dilekçe verdi. Saldırılar nedeniyle de suç duyurusunda bulundular. Diğer yandan sevkiyatı engelleyen kooperatifin yetkilileri gazetemize açıklama yapmadı.

ÖLÜM TEHDİTLERİ’
İhaleyi kazananların savcılığa yaptığı suç duyurusunun dilekçesinde, ölüm tehditleri aldıkları ifade edildi. Bigadiç Cumhuriyet Başsavcılığı’na şirket avukatı Belma Topal’ın verdiği dilekçede şu ifadeler yer aldı: “Kamunun gözetiminde ve tamamen mevzuata uygun olarak yapılan bu ihaleye rağmen, müvekkil kooperatifi ve ortağı olduğu firma yetkilileri ‘Bişo koop’ yetkilisi ve şoförler tarafından ölüm tehditleri almakta. ‘Sizi burada yaşatmayacağız’, ‘Bu işi yapamayacaksınız’, ‘buradan defolun’ gibi ağır söz ve tehditler altındadır.”

OTOMATİK TÜFEKLE’
Maden yüklemesi için tesislere giderken saldırıya uğrayan TIR’ların şöforleri polise ifade verdi. Şöforlerinden H.A’nın ifadesinde, TIR’ları engelleyenlerin elinde taş ve otomatik tüfek olduğunu söyledi. H.A’nın ifadesinde şunlar yer aldı: “Bigadiç’te bulunan Eti Maden işletmesine gitmekteydik. Saat 22.30 sıralarında Çayırhisar Mahallesi mevkiine geldiğimiz esnada yolun sağında 4-5 kişilik bir grup elinde taşlarla ve içlerinde kimliğini bilmediğim bir kişinin elinde otomatik tüfekle durdurmaya çalıştı. Ancak tüfekten herhangi bir ateş açılmadı. Seyir halde araçta bulunduğum sırada aracıma taş atmaya başladılar.”

50 KİŞİ SALDIRDI’
Bigadiç’teki gergik yolda TIR’lara yapılan saldırılarla da sınırlı kalmadı. İlçe merkezindeki lokantada yemek yiyen HAY Koop. Yöneticileri ve personeli de saldırıya uğradı. 1 Mayıs akşamı lokantada buluşan kooperatifin yönetim kurulu üyelerinden Sadettin Keskin, Mustafa Ünkaya, Pazarlama Müdürü Mehmet Kartal ve personeller Salim Gözübek, Nazım Horoz, Onur Güllü ile Suat Aydoğdu uğradıkları saldırıdan sonra polise giderek şikayetçi oldu. Nazım Horoz’un şikayet tutanağına olay şöyle yansıdı: “Yaklaşık 40-50 grup lokantada bize saldırdı. Saldıran grup önce lokantacıya ‘Siz bunlara neden yemek veriyorsunuz, bunlar bizim ekmeğimizi elimizden alan kişiler’, bize yönelikte şimdi sizi burada öldüreceğiz dediler.”