DÜNYANIN GELENEKSEL SPORLARINI BULUŞTURAN 4. ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ 3 EKİM’DE BAŞLIYOR

679

Dünya Etnospor Konfederasyonu(DEK) tarafından, geleneksel sporların unutulmaması ve yaygınlaştırılması amacıyla her sene geleneksel olarak düzenlenen Etnospor Kültür Festivali’nin 4’üncüsü, yarın başlıyor. Kıran kırana yaşanan müsabakalar, birbirinden renkli etkinlikleriyle tüm dünyada yankı uyandıran festivale bu sene, “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganı damga vuracak. Azim, mücadele ve kararlılık kavramlarına odaklanan festivalin bu sene de her yaş grubundan 1 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. 3-6 Ekim tarihlerinde, 4 gün sürecek festival boyunca 1000’e yakın sporcunun katılacağı spor müsabakalarının yanı sıra, 16 farklı ülkenin yemeklerinden kıyafetlerine kadar kültürel tüm zenginlikleri de ziyaretçilerle buluşturulacak.

BİNE YAKIN SPORCU TER DÖKECEK

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’un kültürel ve sosyal faaliyetleri için tahsis edilen Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nda 3-6 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalde, yalnızca güreş kategorisinde 250 olmak üzere toplam bine yakın sporcu ter dökecek. Festival, Dünya Etnospor Konfederasyonu(DEK)’nun geleneksel sporların ihyası misyonuyla; okçuluk, yağlı güreş, şalvar güreşi, kuşak güreşi, aba güreşi, mas güreşi, mangala, aşık atma, atlı cirit, kökbörü, atlı okçuluk ve pato olmak üzere 12 spor dalını katılımcılarla buluşturacak.

GELENEKSEL SPORLARIN İNSAN VE ÇEVRE DOSTU YÖNÜNÜ YANSITACAK

Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nda inşaat ihtiyacı duyulmadan, çevre dostu yapılar kullanılarak hazırlıkları tamamlanan festival,bu yönüyle geleneksel sporların insan ve doğa dostu olan yönünü de ortaya koyacak. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen kültürel zenginliklere projeksiyon tutan festival, ülkelerin sadece geleneksel sporlarını değil, kültürlerinin birer yansıması olan tüm öğeleri de 4 gün boyunca yaşatacak.

PATO RÜZGÂRI ESECEK

Bine yakın sporcunun 12 branşta yarışacağı festival, Arjantin’de geleneksel olarak düzenlenen, tüm dünyanın yakından izlediği pato gösterilerine de sahne olacak. Ülkesinde 160 yıla uzanan tarihe sahip pato, sporda takım başarısının önemini ortaya koyan bir spor dalı olarak, festivalin bu yılki azim, kararlılık ve mücadele temasını vurgulayacak. Benzer oyunlar olmaları sebebiyle pato takımı ile Türkiye’nin kökbörü takımı arasında gerçekleşecek sürpriz müsabaka ise ziyaretçilerin nefeslerini kesecek

ŞAMPİYON BAYANLAR HAYRANLIK UYANDIRACAK

Etnospor Kültür Festivali, Osmanlı’dan günümüze Anadolu’da varlığını sürdüren Atlı Cirit Müsabakalarını, bu yıl da izleyicilerle buluşturacak.Kabak Atışı ve Puta Atışı’nın yer aldığı, olağanüstü bir yetenek gerektiren bu spor, heyecanlı müsabakalarla festivalde yer bulacak.

Atlı Okçuluk branşında mücadele veren bayan atlı okçuların inanılmaz maharetleri, gurur verici anlar yaşatacak.

Bu yıl Güney Kore’de düzenlenen Atlı Okçuluk Şampiyonası’nda altın madalya alarak şampiyon olan Berkin Aras da atlı okçuluk kategorisinde ülkemizi temsil edecek. Türkiye’nin gurur kaynağı sporcumuz Ayşe Melek Okuyucu, atlı okçulukta hünerlerini sergileyecek.

ÇOCUK OKÇULARIN MÜCADELESİ NEFESLERİ KESECEK

Festivalde çocuklar, unutulmaya yüz tutmuş, farklı kültürlerden gelen geleneksel oyunların başrol oyuncusu olacaklar. İnsanlık tarihi kadar eski bir spor dalı olan okçuluk, çocukların olağanüstü yetenekleriyle festivalde temsil edilecek. Çocuklara hedefe kilitlenmeyi, hedefe ulaşmak için azim ve kararlılıkla çalışmayı aşılayan okçuluk sporu, çocuk temsilcileriyle festivalin en eğlenceli aynı zamanda da öğretici anlarını yaşatacak. Okçuluk sporunun iddialı çocuk sporcuları, yetenekleriyle Atatürk Havalimanı’na gelen binlerce ziyaretçiyi adeta büyüleyecek.

FESTİVALDE ÇOCUKLARIN ÇOK ÖZEL BİR YERİ VAR

Etnospor Kültür Festivali spor ve oyun müsabakalarının yanında, kültürel ve eğlenceli aktiviteleriyle de yüz binlerce çocuğa ulaşacak. Çocukların çok özel bir yere sahip olduğu festivalde, her yaş grubundan çocuk; topaç, çember, tiktak, kale, menekşe, aşık, sıçratan top, bezirgan başı, üç taş, beş taş, dokuz taş, misket, ip atlama, salıncak, çuval yarışı, yumurta taşıma yarışı, kaşık kukla, masal, bilmece-mani küpleri, köy seyirlik oyunları, koz oyunu, seksek, çocuk tiyatrosu, mendil kapmaca ve birdirbir gibi geleneksel çocuk oyunlarını oynama şansı bulacak. Ayrıca ok atma, ata binme, aşık ve mangala gibi birçok spor ve oyunu, ebeveynlerinden izin alarak, tecrübeli profesyonellerin gözetiminde deneyimleyebilecekler.

GELENEKSEL LEZZET ŞÖLENİ YAŞANACAK

Sporcuların kıran kırana mücadele vereceği Etnospor Kültür Festivali, 4 gün boyunca geleneksel lezzet şöleni de yaşatacak. Ziyaretçiler; Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Filistin, Gürcistan, Kosova, Moldova,Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ukrayna,Yemen’den oluşan 16 ülkenin geleneksel lezzetleriyle geçmişe uzanan bir tarih yolculuğuna çıkacaklar. 16 ülkeden 50’yi aşkın geleneksel lezzet, 4 gün boyunca festivalin Evrensel Tatlar alanında ziyaretçilerle buluşturulacak. Ziyaretçiler, ülke mutfaklarından yemek yapımı etkinliklerine katılarak, damaklarda tarifsiz izler bırakan bu eşsiz lezzetleri kendi mutfaklarına da kazandırmanın yöntemlerini öğrenebilecekler.

FESTİVALİN GÖZDE YEMEĞİ: ÖZBEK PİLAVI

Sergilediği geleneksel sporlar aracılığıyla bu sene “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla azim, kararlılık ve mücadele kavramlarına odaklanan festival, sloganıyla örtüşen ikramlarıyla da ziyaretçileri geçmişe uzanan bir tarih yolculuğuna çıkaracak. İkramlar arasında geleneksel lezzetlerde bir yıldız gibi parlayan Özbek Pilavı, festivalin gözde yemeği olarak damakları şenlendirecek.

OBA ALANLARINDA LEZZET KEŞFİ

Festivalin oba alanlarında düzenlenecek etkinliklerde de yöresel lezzetler rol alacak. Gelin Toyu, Beşik Toyu, Tuşo Toyu, Geştek Toyu, Göktürk Alfabesi Atölyesi, Yöresel Ritüeller, Kilimhane, Demirhane başlıklarında düzenlenen bu etkinlikler kapsamında da yöresel tadımlar ve ikramlar yapılacak.Alanda 16 Orta Asya ülkesini temsil eden toplulukların yanı sıra Türkiye’nin yedi bölgesinden farklı iller de çadırlarını kuracak. Bu çadırlarda Türkiye’yi temsil eden geleneksel yemekler de lezzet şölenine ortak olacak.

FESTİVALDEN SATIR BAŞLARI…

 • “Ok at!” “Güreş tut! “At bin!” sloganlarıyla, ziyaretçilere geleneksel sporları deneyimleme imkânı sağlayacak.
 • Azerbaycan Karabağ Atlı Gösteri Ekibi festivale katılacak.
 • Arjantin’in geleneksel sporu Pato, bu sene izleyicilerle buluşacak.
 • TRT’nin sevilen dizisi “Tozkoparan” ekibi sevenleriyle bir araya gelecek.
 • 2. Türkiye Görme Engelliler Mangala Şampiyonası gerçekleştirilecek.
 • 3. Fetih Yağlı Güreşleri, 5 Ekim tarihinde 40’ı başpehlivan olmak üzere 300 sporcunun katılımı ile gerçekleştirilecek.
 • 135 atın geleceği festival, hem yetişkinler hem çocuklar için bolca at binme fırsatı sunacak.
 • Katılımcılar bu sene güreşleri de deneyimleyebilecek.

DÜNYA ETNOSPOR KONFEDERASYONU HAKKINDA

Geleneksel sporların ve kadim oyunların unutulmasının önüne geçmek, bilinirliklerini artırmak ve yaygınlaştırmak için çeşitli faaliyetler düzenleyen uluslararası bir kurum olan Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK), 2015 yılında Kırgızistan’da kuruldu.

2017 yılında konfederasyonun merkezi İstanbul’a taşındı. Bugün bünyesinde 10 ülkeden 13 üye bulunduran Konfederasyon geleneksel sporların yaşatılması misyonu çerçevesinde 2016 yılından itibaren Etnospor Kültür Festivali’ni düzenliyor. Birçok geleneği ve kadim sporu otantik biçimiyle içinde barındıran festivalde geleneğin genç nesillere aktarımı ve öğrenimi amaçlanıyor.

BU YIL HANGİ SPOR DALINDA KAÇ SPORCU YARIŞACAK?

12 KATEGORİDE TOPLAM 853 SPORCU

1- Mangala

2. Türkiye Görme Engelliler Mangala Şampiyonası

20 Sporcu

2- Atlı Okçuluk

30 Sporcu

3- Kökbörü

16 Sporcu

4- Mas Güreşi

4 Sporcu

5- Aşık Atma

4 Sporcu

6- Geleneksel Okçuluk

400 Sporcu

7- Kuşak Güreşi

32 Sporcu

8- Aba Güreşi

24 Sporcu

9- Şalvar Güreşi

24 Sporcu

DÜNYA ETNOSPOR KONFEDERASYONU

10- Atlı Cirit

16 Sporcu

11- Yağlı Güreş

3. Fetih Yağlı Güreşleri

40 Başpehlivan olmak üzere toplam 300 sporcu

12- Pato

7 Sporcu

ÇADIRLAR (46)

TÜRK DEVLETLERİ VE TOPLULUKLARI ÇADIRLARI (16)

 • Avrasya – Göktürkçe Çadırı
 • Balkanlar – Kıbrıs Çadırı
 • Özbekistan Çadırı
 • Kazakistan Çadırı
 • Kırgızistan Çadırı
 • Türkmenistan Çadırı
 • Doğu Türkistan Çadırı
 • Azerbaycan Çadırı
 • Afganistan Özbekleri Çadırı
 • Afganistan Türkmenleri Çadırı
 • Suriye Türkmenleri Çadırı
 • Irak Türkmenleri Çadırı
 • Kırım Tatar Çadırı
 • Yakutistan Çadırı
 • Gagauz Çadırı
 • Nogay Çadırı

BÖLGESEL ÇADIRLAR (21)

 • 7 BÖLGEDEN 21 ŞEHİR
 • DİRİLİŞ ERTUĞRUL ÇADIRI
 • DERVİŞ ÇADIRI
 • DONDURMA ÇADIRI
 • ÇOCUK OYUNLARI (3)
 • DİĞER ÇADIRLAR (3)

EL SANATLARI (60)

 • EBRU 2) HAT 3) MİNYATÜR 4) TEZHİP 5) KATI6) SEDEF İŞÇİLİĞİ7) AHŞAP OYMA8) TESBİH YAPIMI9) İPEK DOKUMACILIK10)İŞLEME NAKIŞ11) CAM ÜFLEME12) CAM BONCUK YAPIMI13) BAKIRCILIK14) ÇİNİCİLİK15) BEZ BEBEK16) KEÇECİLİK 17) İĞNE OYASI18) AHŞAP BASKI19) KALEMKARLIK20) KAZAZLIK21) GELENEKSEL GİYSİLİ BEBEK22) SUZENİ İŞLEME23) AHŞAP MAKET YAPIMI24) AHŞAP OYUNCAK YAPIMI25) ÇALGI YAPIMI-NEY26) ÇİNİ DEKOR27) TAKI TASARIM28) KEMİK TARAK29) ÇALGI YAPIMI-UD30)KİTRE BEBEK 31) HALK NAKIŞI32) METAL EL SANATI SÜSLEME33) GÜMÜŞ KALEMKARLIĞI34) BAĞLAMA35) İPEK KOZA36) SARAÇLIK37) DERİCİLİK38) SERAMİK39) KALEMİŞİ40) ÇALGI YAPIMI-TULUM 41) ÇALGI YAPIMI-NEFESLİ ÇALGI42) SADEKARLIK43) BASTON YAPIMI44) KIRKYAMA45) ZİHGİR46) LÜLE TAŞI47) BIÇAKÇILIK48) SİM SIRMA49) EHRAM DOKUMA50) ALEM YAPIMI51) YORGANCILIK52) CURA53) ÇÖMLEKÇİLİK54) ÇALGI YAPIMI55) KEÇECİ56) BAKIRCILIK57) CAM ÜFLEME58) İĞNE OYASI59) ÇİNİCİLİK60) DERİCİLİK

KAÇ TANE GELENEKSEL ÇOCUK OYUNU VAR?

Toplamda 30 geleneksel çocuk oyunu mevcut

 • Topaç 2) Çember 3) Tiktak 4) Kale Oyunu 5) Menekşe 6) Aşık 8) Sıçratan Top 9) Bezirgân Başı 10) Üç Taş 11) Beş Taş 12) Dokuz Taş 13) Misket 14) İp Atlama 15) Salıncak 16) Çuval Yarışı 17) Yumurta Taşıma Yarışı 18) Kaşık Kukla 19) Masal 20) Bilmece – Mani Küpleri 21) Köy Seyirlik Oyunları 22) Koz Oyunu 23) Seksek 24) Mendil Kapmaca 25) Birdirbir 26) Çocuk tiyatrosu 27) Dalya 28) Halat Çekme Yarışı 28) İstop 29) Kutu Kutu Pense 30) Menekşe 31) Yağ Satarım 32) Cicili Tavuk 33) Basmık 34) Teneke

Ayrıca TRT Çocuk alanında “Maysa ve Bulut” çocuklarla birlikte olacak.

“Rafadan Tayfa” da sahnede yer alacak.

ENGELLİLERİN YARIŞACAĞI SPOR DALLARI NELERDİR?

 • Mangala
 • Geleneksel Okçuluk

KAÇ TANE AT GELİYOR?

135 atın geleceği festivalde hem yetişkinler hem çocuklar için bolca at binme fırsatı olacak.

3. FETİH YAĞLI GÜREŞLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

 • Baş Pehlivan: 40
 • Diğer Boylar: 260
 • Toplam: 300

SAHNE ETKİNLİKLERİ

 • MEHTERAN
 • OSMANLI KILIÇ KALKAN EKİBİ
 • TÜRK DÜNYASI DANS VE MÜZİK TOPLULUĞU
 • YÖRESEL HALK OYUNLARI EKİPLERİ
 • KONSERLER

OBA ALANINDA DÜZENLENECEK ETKİNLİKLER

 • GELİN TOYU (Eski Usule Göre Gelin Gelmesi)
 • BEŞİK TOYU (Bebek Duasının Beşikte Okunması)
 • TUŞO TOYU (Yürümeye Başlayan Çocukların Yarışması)
 • GEŞTEK TOYU (Geleneksel Müzik Aletleriyle Müzikal Ziyafet)
 • GÖKTÜRK ALFABESİ ATÖLYESİ
 • YÖRESEL RİTÜELLER
 • KİLİMHANE
 • DEMİRHANE
 • YÖRESEL TADIMLAR VE İKRAMLAR

EVRENSEL TATLAR (16 ÜLKE)

 • AFGANİSTAN

 • ARNAVUTLUK

 • AZERBAYCAN

 • FİLİSTİN

 • GÜRCİSTAN

 • KOSOVA

 • MOĞOLİSTAN

 • MOLDOVA

 • ÖZBEKİSTAN

 • PAKİSTAN

 • SENEGAL

 • SUDAN

 • TANZANYA

 • TUNUS

 • UKRAYNA

 • YEMEN