Darbeci Pilotların Hain Ses Kayıtları

561

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara’yı bombalayan helikopter pilotlarının telsiz konuşmaları ortaya çıktı. Genelkurmay Karargahına alçak uçuş yapma ve darbecileri önlemeye çalışan polisleri “vur” emri verildiği konuşmalara yansıdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturmalar devam ediyor. Bu kapsamda Kara Havacılık Komutanlığında darbe girişimi sırasında meydana gelen olaylara ilişkin 155 şüpheli hakkında iddianame hazırlanarak mahkemeye gönderildi. Darbeci helikopter pilotlarının hain telsiz konuşmaları iddianame dosyasında yer aldı. Saat 23.02’de Genelkurmay Karargahı ve TRT üzerinden alçak geçiş emrinin verildiği kule ile pilotlar arasındaki konuşmaya yansıdı. Darbeci pilotlara Karargahın içine girmeye çalışanlara “vur” emri verildiği görüldü. Darbeci pilotlar arasındaki konuşmalardı “Üzerinde mavi lamba olan ne varsa vuracağız” yönündeki talimatlarla polislerin vurulma emri verdiği ortaya çıktı.
Darbeci pilotlar ile kule arasındaki konuşmalar bir kısmı şu şekilde:

“1. Ses—Güvercin kobra
2. Ses—Devam edin
1. Ses—Kuzeyden son yaklaşma
2. Ses—Serbestsiniz kobralar için bir talimat geldi, Genel Kurmay Karargahı ve TRT üzerinden alçak geçiş yapmanız isteniyor.
1. Ses—Bizim mi?
2. Ses—Mutabıkız, kobralar için
3. ses— Dostum ne isteniyorsa yap yap
1. ses— Genel Kurmay Karargahı üzerinden alçak geçiş anlaşıldı
2. ses— Kobra ve Atak bütün mevcut taarruz ve atak helikopter, düzeltiyorum taarruz ve
3. ses— Ali hepsi kalsın hepsi kalsın. MİT üzeri hariç hepsi kalsın. Şeye geçin orada alçak uçuş yapın
2. ses— Mutabıkız bütün taarruz helikopterleri TRT ve Genelkurmay Karargahı üzerinde alçak geçiş olacak

15.07.2016 tarih saat 23:06’deki telsiz konuşmasına ilişkin olduğu anlaşılan, ses dosyası içerisindeki kayıt:
1. Ses— Rafet nerdesin şu anda
2. Ses— Tamam tamam Genelkurmay ve Meclisin üzerindeyiz, düzeltiyorum Genelkurmay’ın üzerindeyiz şu an Rafet Genelkurmay’ın üzerindeyiz, Genel Kurmayın üzerindeyiz 1 4 1 takip (…) Genelkurmayın üzerindeyiz, Okey dönüyoruz biz dönüyoruz, Genel Kurmayın üzerinde dönüyoruz. Flashbright Genelkurmayın üzerinde dönüyoruz.

Kaynak: İHA