”ÇOCUK İSTİSMARINA DUR DE”

1054

Ümraniye Atatürk Düşünce Derneği, çocuk istismarlarına dur demek için bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Bu çağrıyı vakıflara, denetimden uzak yatılı kursların idarecilerine, onların sözde yöneticilerine, öğretmenlerine, dini istismar eden derneklere değil; doğrudan Cumhurbaşkanına, İçişleri Bakanlığı’na, Milli Eğitim Bakanlığı’na, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapıyoruz. Çocuk istismarına “dur!” diyecek, kadınlarımıza şiddeti önleyecek güç onların elindedir. İstismar ve şiddet her geçen gün artıyorsa sorumlusu da, suçlusu da onlardır! Anayasamızın 41. Maddesi şöyle: Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar. Anayasa açıktır, ancak uygulayacak kurumlar, yani devlet mekanizması üzerine düşen görevi yapmamaktadır, yasaları uygulamamaktadır ve hatta birilerine yüz vermekte, onları şımartmaktadır.” diyerek hükumete seslendiler.

Açıklamalarına “Eğer demokrasiyi sadece araç olarak görürseniz, ulusal egemenlikten, laiklikten, çağdaş eğitimden, insan hak ve özgürlüklerinden gittikçe uzaklaşırsanız, tarikat ve cemaatlerle kol kola girerseniz, onları korursanız, her istediklerini verirseniz, yaptıkları karşısında üç maymunu oynarsanız ve siyaseten onlardan medet umarsanız bu sonuç kaçınılmazdır. Çocuklarımızı koruyamazsınız, kadınlarımızı koruyamazsınız, ülkemizi, geleceğimizi koruyamazsınız! Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk: “Vatanı korumak çocukları korumakla başlar.” derken, “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.” derken bu tehlikelere dikkat çekmek istiyordu. Sorumlulara soruyoruz, Ruhsatsız, izinsiz kurslar nasıl açılabilmektedir? Bunların kapatılmamasının ve denetlenmemesinin nedeni nedir?
Yanarak ölen, cinsel istismara uğrayan çocukların vebali kimindir?” diye devam ettiler.

Ümraniye Atatürk Düşünce Derneği üyeleri, “Anayasal, çağdaş bir hukuk devletinde bu soruların yanıtı da, sorumlusu da bellidir. Bizler de suçluları, sorumluları biliyoruz ve takipçisi olacağız. Bu takibi, gözü yaşlı analar, babalar için, şiddete uğrayan kadınlarımız için, çağdaş bir devlet haline gelebilmemiz için, uygarlık için ve en önemlisi vicdanlarımız böyle emrettiği için yapacağız. Çocuklarımızı kindar ve dindar yetiştirme politikası son bulmalıdır. Bu amaçla varlığını sürdüren kurum, kuruluş, vakıf ve dernekler derhal kapatılmalıdır. Çocuklarımızı barış ve sevgi dolu bireyler olarak yetiştirecek eğitim politikaları derhal hayata geçirilmelidir. Çocuklarımızın, gençlerimizin, kadınlarımızın bu günlerini, yarınlarını karartan ve hatta yaşam haklarını ellerinden alanlar, yargı önünde hesap vermeli, en üst sınırdan cezalandırılmalıdır. Buradan Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu savcılarına yaşanan bu acıların tüm sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Bizler, anayasanın gerçek anlamda uygulanması için mücadelemizi yılmadan sürdüreceğiz.

Çocuklarımıza gençlerimize, kadınlarımıza kısaca halkımıza, ülkemize ve devletimize sahip çıkacağız. Biz buradayız! Tüm bu olumsuzlukların sorumlularını bir kez daha görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Onlar çağrımıza kulak vermezse, bu olaylara “Dur!” demezse, biz onlara demokratik, yasal ve hukuki haklarımızı kullanarak “Dur!”, “Artık Yeter!” diyeceğiz. Bütün yurttaşlarımızı bizimle birlikte Türkiye’nin aydınlık geleceğine sahip çıkmaya, Atatürkçü, çağdaş düşünce etrafında örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz! Son sözümüzü Gazi Mustafa Kemal Atatürk daha önce 1925’te söylemişti, ama biz, bir kez daha haykırıyoruz: Efendiler ve ey millet, biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır!” diyerek basın açıklamasını sonlandırdılar.