CHP kurultay sonuçlarını nasıl okumalıyız?

349
CHP Kurultayı, sonucu bir sürpriz olmuştur. Ölünceye kadar genel başkan olarak kalmanın anlamı yoktur. Objektif olmak gerekirse CHP kurultayında bütün zorlamalara, kurşun asker delege, engelli demokrasi tartışmalarına rağmen, değişimi gerçekleştiren Demokrasi ve Cumhuriyettir. Akıl bilim hukuk ve Demokrasi ebedi var olmanın güvencesidir.

CHP Kurultayı, sonucu bir sürpriz olmuştur. Ölünceye kadar genel başkan olarak kalmanın anlamı yoktur. Objektif olmak gerekirse CHP kurultayında bütün zorlamalara, kurşun asker delege, engelli demokrasi tartışmalarına rağmen, değişimi gerçekleştiren Demokrasi ve Cumhuriyettir. Akıl bilim hukuk ve Demokrasi ebedi var olmanın güvencesidir.

CHP tabanı bunu fırsat bilerek partiyi gerçek Atatürk ruhu kuruluş ilkeleriyle buluşturmak için teyakkuz ilan etmelidir. CHP Türk’le, Atatürk’le ve Cumhuriyet değerleriyle buluşmalıdır.

CHP Kurultayı, andımız okunarak başlamalı, “Ne mutlu Türküm diyene” diyerek bitirilmelidir. Aksi Atatürk’ü tasfiye onun ruhuna Cumhuriyet ilkelerine ihanettir.

CHP Kurultayı, etnik bölücülüğün ülkeyi tehdit ettiği küresel etnik projelerin peş peşe servis edildiği kritik süreçte Türk milli kimliğine fiilen etnik kimlik muamelesi yapılmıştır.

CHP Kurultayı, Cumhuriyet ve Demokrasi için bir umut olmasına rağmen Atatürk’ün ilk defa “Yüce Türk Milleti” sözü ile milli kimlik vurgusu kurultay süresince  “Türk” yok denecek kadar konuşma ve görsellerde az yer almıştır.

Kurultay sonucu CHP, Türk devlet, vatan ve millet geleceğinin tehdit altında olduğu bir dönemde emperyalizme karşı mücadelede Atatürk modeli ile buluşması ülkeye nefes ve fırsattır. Aksi fiyaskodur.

CHP Kurultayı, Türkiye’ye Cumhuriyeti getiren Atatürk ve Cumhuriyetin kuruluş kadrosunun fabrika ayarlarına ve kuruluş ilkelerine geriye dönüşe vesile olur.

CHP Kurultayı, Demokrasi ve Cumhuriyete ülkenin ne kadar ihtiyacı olduğunun açık göstergesidir. Umarım diğer partilere gerçek demokrasiye geçişte örnek ve emsal olur.

“APONUN HEYKELİNİ DİKECEĞİZ” diyen Selahattin Demirtaş’a selam duran bir değişim; küresel “Yeni CHP” projesine hizmet eder.

Gerçek Değişim CHP’nin Atatürk çizgisine kuruluş kodlarına dönmesiyle mümkündür. CHP Genel başkan adayları Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel “APONUN HEYKELİNİ dikeceğiz” diyen Selahattin Demirtaş’ı selamlama yarışına girmeleri tam bir fiyasko ve hayal kırıklığıdır.

Apo’nun heykelini dikeceğiz” Kavalacı etnik bölücü sever siyaset dilini HDP’yi aratmayan BOP’un yeni versiyonu küresel lobi dili “yeni CHP” Türkiye’nin umudu değil felaketidir.

Bu etnikçi dil acilen Atatürk ve Cumhuriyetin kuruluş değerlerine evrilmelidir. Aksi CHP’yi marjinalleştirir.

CHP’li Özgür Özel sahi niçin Tunceli’ye değil de “Dersim’e selam olsun” diyor. O ilin adını Atatürk koymadı mı?” Apo’nun heykelini dikeceğiz” diyen Demirtaş’a bu aşk neden?

Bu siyaset dili BOP’çudur. CHP kongresinde “bölücülere selam olsun” sözleri salonu ayağa kaldırıp protesto edilmedikçe CHP asla Atatürk’ün partisi olamaz.

Bu etnik bölücü bakış kafa ile CHP sittin sene iktidara gelemez. Sokaktaki vatandaş “Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı” olmasın dedi. Israrla oldu kaybetti. “CHP Genel Başkanı adayı olmasın” denildi. Oldu yine kaybetti. Milletin hassasiyet ve beklentilerinin aksine siyaset hüsranla sonuçlanır.

Kurşun asker imtiyazlı delege ile sonuç sürpriz olmuştur. Umarız Ali-Veli gitti Veli-Ali geldi hayal kırıklığı olma!

CHP Kurultay sonuçları Türk milletine hayırlı uğurlu olsun.

Sabri ŞENEL – 5.11.2023 / İstanbul-Ümraniye