ÇEKMEKÖY’E İKİNCİ METRO HATTI

1318

Çekmeköy-Yenidoğan –Sultanbeyli metro hattının çalışmalarını başlatacak yeni hat sözleşmeleri imzalandı.

Birbirine entegre olan iki metro hattı 10,9 km’lik Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli ve 6,95 km’lik  Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan metro hatlarının sözleşmesi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle imzalandı. Saraçhane Başkanlık Binası’nda yapılan imza töreninde; İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, Genel Sekreter Yardımcısı Eyyüp Karahan, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, yüklenici firmalar Doğuş İnşaat, Özaltın İnşaat ve Yapı Merkezi İş Ortaklığı şirketlerinin yöneticileri hazır bulundu.

Çekmeköy’ün ikinci metro hattı, Taşdelen, Aydınlar,  Güngören duraklarıyla;  Alemdağ, Cumhuriyet, Çatalmeşe, Ekşioğlu, Kirazlıdere, Nişantepe, Soğukpınar ve Sultançiftliği Mahalleleri’ni,  Üsküdar Metrosu ile buluşturacak. İmza törenine katılan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, henüz 8 yıllık bir ilçe olan Çekmeköy’e bu süre içinde ikinci metro hattını kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek şunları söyledi: “İstanbul Büyükşehir Belediyemiz İstanbul’un yer altını demir ağlarla örüyor. Bu çalışmalar içerisinde Anadolu yakasının ulaşımını rahatlatacak yeni hatlarımızın sözleşmesini imzaladık. Ağustos ayında açılacak Üsküdar metrosuyla birleşecek olan bu hatlar sayesinde vatandaşlarımız yer altından iki havaalanı arasında ulaşım imkanı bulacak. Başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş olmak üzere emeği geçen herkese ilçe halkı adına teşekkür ediyorum.”

6,95 km’lik Hastane – Sarıgazi – Çekmeköy Taşdelen – Yenidoğan Metro Hattı ise Hastane İstasyonu öncesinde yer alan kuyruk tünellerinden başlayarak sırası ile Hastane, Sarıgazi (entegrasyon istasyonu), Aydınlar, Güngören, Taşdelen İstasyonlarından geçerek Yenidoğan İstasyonu kuyruk tüneli bitişinde son bulacak.