CAN TABAKOĞLU'NDAN ANKARA ÇIKARMASI | Bölgenin Sesi

CAN TABAKOĞLU’NDAN ANKARA ÇIKARMASI

Bu haber 31 Ekim 2017 - 20:13 'de eklendi.

Şile Belediye Başkanı önderliğinde bir heyet ‘Baraja Alternatif Çözüm Önerisi’ ile Ankara’ya gitti. Yıllardır çözüm bekleyen Osmangazi Baraj havzasındaki Köyler ve Darlık barajı mağduru Esenceli ve Darlık Köylerinin sorunları ile yakından ilgilenen Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu yine Ankara’ya çıkarma yaptı.

Şile köylerinin baraj mücadelesi devam ediyor. Gerek İBB eski Başkanı Kadir Topbaş, gerekse Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu tarafından titizlikle takip edilen süreç Başkan Tabakoğlu’nun geçtiğimiz günlerde bir heyet ile birlikte Ankara’ya yaptığı çıkarma ile farklı bir yön kazandı.

   İSKİ tarafından başlatılan alternatif proje çalışmasının konuşulduğu ve anlatıldığı Ankara ziyaretine Başkan Tabakoğlu’nun yanında, Meclis üyeleri Eren Özdemir, Hasan Çiftçi, Şefik Ateş, Zafer Kuru, Gökmaslı Köyü Muhtarı Mehmet Emin Şentürk, Soğullu Köyü Muhtarı Nail Kuzu, Çataklı Muhtarı Kasım Ünal,Darlık Köyü Muhtarı Fehmi Güner,Esenceli Köyü Muhtarı Turgay Kırman ve Gökmaslı Köyü Dernek Başkanı Süleyman Hilmi Eren de iştirak ettiler.

   Ankara’da önce Başbakan Binali Yıldırım ile görüşen ekip, daha sonra Başkan Can Tabakoğlu’nun Bakan Eroğlu ile görüşmesi ve Bakan’a İSKİ’nin alternatif baraj projesi konusunda bilgilendirmesi ile devam etti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Muhtarları ve Gökmaslı Köyü Dernek Başkanını makamında kabul ederek bilgi vermesi Osmangazi barajı mağduru Köyleri ve Esenceli, Darlık Köylerinin sorunlarını bizzat dinleyerek çözüm noktasındaki olumlu tavırları ekipteki herkesi memnun etti.

Süreçte gelinen nokta; İSKİ’nin yapmış olduğu alternatif proje, DSİ ve İSKİ arasında görüşülecek ve alınacak karara göre Osmangazi Barajı ile ilgili süreç yeniden değerlendirilecek.

MECLİSE YASA TEKLİFİ İLE GİDİLDİ

    İSKİ kısa zamanda yaptırdığı avan projenin zemin etütlerini gerçekleştirecek ve eğer zemin etütleri uygun çıkarsa (İSKİ ve DSİ)mühendisleri ortak çalışma yaparak bu projenin uygulanmasını sağlanacak. Yeni projenin uygulanması durumunda havza alanı küçülecek ve baraj Göksu köyü hattına çekilecek. Yine yeni projenin kabul edilerek uygulanması durumunda aynı miktardaki suyun daha dar olan bu alanda depolanmasının mümkün olabilecek bir sistemin kurulacak ve barajın etkisi daha sınırlı olacak.

  Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’nun günler öncesinden hazırladığı dosyalarla önce Bakan Veysel Eroğlu’nu bilgilendirmesi ve Bakandan aldığı onaydan sonra Ankara’da haraketli bir gün başladı. Esenceli ve Darlık köylerinin sorunu torba yasa ile çözüleceği için heyet oldukça hızlı hareket ederek birbiri ardına çok sayıda önemli görüşme gerçekleştirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşüldükten sonra önce AK Parti Grup Başkanı Mehmet Muş ve Bülent Turan ardından da AK Parti Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç ile görüşüldü.  AK Parti Bölge Milletvekili Azmi Güneş ile de görüşen heyet, bu görüşmenin ardından AK Parti Gurup Başkanvekili Bülent Turan’la bir araya geldi. Bülent Turan ekibi makamında kabul etti ve çok sıcak ve samimi bir ortamda geçen görüşmenin sonucu ise sevindirici idi. Bütçe komisyonunda görüşülerek bağlanan torba yasaya ilave bir maddenin Meclis Genel Kurulunda görüşülmesi hususunda karar alındı. Bunun içinde tüm siyasi partilerin onayı gerektiği söylendi. Bülent Turan bu konunun diğer siyasi partilere de anlatılmasını ve onlarında destek vermesini istedi. Plan ve Bütçe Komisyon üyesi AK Parti Milletvekili Erkan Kandemir’i de ziyaret eden heyet temaslarına diğer partiler ile devam etti.

MEVZUBAHİS ŞİLE İSE GERİSİ TEFERRUATTIR

  Bunun üzerine harekete geçen ekip diğer partiler CHP ve MHP’den randevu almak için çalışmaya başladı. Önce CHP den Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi ile irtibata geçildi. Hamza Çebi, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve ekibi meclisteki odasında kabul etti. Başkan Tabakoğlu bu nazik hareketinden dolayı Hamzaçebi’ye teşekkür etti ve çözüm önerisini aktardı. Hamza Çebi Esenceli ve Darlık Köylerinin sorunu çözmek için CHP grubu olarak destek vereceklerini söyledi. Hamzaçebi; ‘bu köylerimizin sorununu biliyorum, bu maddenin torba yasaya girmesine destek vereceğiz’ dedi. Ekiple birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi. Hamza Çebi’ye teşekkür edildi ve diğer parti MHP nin yolu tutuldu.

BEN GÖKMASLI KÖYÜNDENİM

   MHP Bölge Milletvekili Genel Başkan Danışmanı İzzet Ulvi Yönter ekibi odasında kabul etti. Yine Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve ekibini sıcak ve samimi bir şekilde karşıladı. Başkan Tabakoğlu Ulvi Yönter’e durumu anlattı. Ulvi Yönter ben Şileliyim Gökmaslı Köyündenim diyerek sözlerine başladı. Ulvi Yönter biz MHP olarak bunun takipçisiyiz ve olmaya devam edeceğiz dedi. Esenceli ve Darlık köylerimizin sorununu çok iyi biliyoruz. MHP olarak biz her türlü desteği vermeye hazırız dedi. Ekip teşekkür ederek oradan da mutlu ve sevinçli bir şekilde ayrıldı.

TABAKOĞLU; ‘KÖYLÜMÜZÜN HER ZAMAN YANINDAYIZ’

   Verimli bir Ankara gezisi yaptıklarının altını çizen Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu; ‘çözümü sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Şile köylüsünün her zaman yanı başında olduk. Köylümüzün derdini kendi derdimiz olarak gördük. Çözüm sağlamak için konuyu defalarca ilgili taraflarla ile müzakere ettik. Ortak bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Çözümün adresi hükümettir, biz çözüm önerisini köylümüz adına ilgili makamlara ilettik. Mutluyuz, umutluyuz’ şeklinde açıklama yaparak Ankara gezisini değerlendirdi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Murat varol31/10/2017 / 10:18 pmCevapla

Haberde, proje gerçekleşirse baraj Göksu köyü hattına çekilecek demişsiniz, bu goksu köyü sular altında kalacak anlamına mi? geliyor .