BÜYÜKŞEHİR ULUSLARARASI İPEK YOLU FORUMU’NA KATILDI

524

“İpek Yolu Ruhu ve 4. Endüstriyel Devrim” başlığıyla gerçekleşen “Uluslararası İpek Yolu Forumu”nun üçüncüsü, Kore Cumhuriyeti’nin Gyeongju şehrinde yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Gyeongsangbuk Eyalet Valiliği ve Gyeongju Belediyesi tarafından Dongguk Üniversitesi organizasyonuyla düzenlenen “Uluslararası İpek Yolu Forumu”nun üçüncüsü, 16 Mayıs Salı günü Hyundai Hotel’de gerçekleşti. Kısa süre önce UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanlığı’nı devralan İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, “Uluslararası İpek Yolu Forumu”nun üçüncüsünde onur konuğu olarak yer aldı.

Programda, “İpek Yolu Ruhu ve 4. Endüstriyel Devrim” başlığı altında İpek Yolu ile küreselleşme, özgür irade ve 4. Sanayi Devrimi arasındaki ilişki ele alınarak ülkeler üzerindeki etkileri gündeme getirildi. “Uluslararası İpek Yolu Forumu” açılış konuşmaları ile başladı.

Açılışın ardından başlayan programın ilk bölümünde Abdurrahman Şen, “İpek Yolu ve Kültür” başlıklı özel bir sunum gerçekleştirdi. Etkinliğin ikinci bölümünde ise Koreli Prof. Dr. Park Mun So “4. Sanayi Devrimi Kore İpek Yolu – Uzay, Zaman, Füzyon Stratejisi” ve Amerikalı Dr. Stan Mcgahey ise “İpek Yolu Turizmi ve 4. Sanayi Devrimi” adlı tebliğlerini sundu.

“İpek Yolu bir ticaret değil kültürel iş birliği yoludur”

Ülkelerin birbirlerini tanımalarında çok etkin rol oynayan ticaret yollarının toplumların tarihî ve kültürel gelişimlerinde son derece önemli bir yer tuttuğuna değinen Abdurrahman Şen, “İstanbul’da gerçekleşen ‘İstanbul – Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013’ etkinliğinin kapanışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş: ‘Artık bundan sonra İpek Yolu bir ticaret değil kültürel iş birliği yoludur’ demişti. Bu sözü takip eden yıllarda, karşılıklı düzenlenen etkinliklerle bir taraftan bu sözün içi doldurulmaya başlandı diğer yandan da haklılığı vurgulanmış oldu.” dedi.

Toplumlar arası kültürel ittifakların kurulmasıyla ortak yönlerin ortaya çıkması, farklı yönlerin ise dünya üzerindeki bir renk ve zenginlik olarak görülmeye başlanıldığı noktada dünya barışının sağlanılacağını ifade eden Şen, “İpek Yolu üzerinde bulunan toplumlar bunu yapacak tarihî ve kültürel birikime sahiptir. Unutmayalım. Güneş doğudan yükselir” şekilde sözlerini sonlandırdı.

“Uluslararası İpek Yolu Forumu”, konuşmacıların katıldığı değerlendirme oturumunun ardından çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.