BAŞKAN İMAMOĞLU, ÇOCUKLARLA BERABER AĞAÇ DİKİP CAN SUYU VERDİ

261

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sabah Saraçhane ve Taksim’de, öğle saatlerinde de Yenikapı’da sürdürdüğü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerini, Beylikdüzü’nde noktaladı. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen misafir çocuklarla birlikte ağaç diken İmamoğlu, fidanların can suyunu da yine çocuklarla birlikte verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ve kızı Beren ile birlikte, “Yaşam Vadisi 2. Etap Ağaç Dikim Töreni”ne katıldı. İmamoğlu’na, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık da eşlik etti.

Vadiye giren İmamoğlu’nu gören çocuklar ve vatandaşlar, İBB Başkanı’na yoğun ilgi gösterdi. Bazı çocuklar, koşarak İmamoğlu’na sarıldı. Bu sırada çocuklar ve İmamoğlu arasında duygusal anlar yaşandı. İmamoğlu, kendisine sarılan ve “Burası çok güzel oldu” diyen bir çocuğa, “Daha da güzel olacak. Mehmet Amcan yapacak burayı” yanıtını verdi.

Vadide piknik yapan bir aile, yanlarındaki atıştırmalıklardan İmamoğlu’na ikramda bulundu. Defne Tığlı adındaki 4,5 aylık bebeği kucağına alarak seven İmamoğlu, daha sonra onlarca çocuğu kucağına alarak onlarla fotoğraf çektirdi.

Bu sırada bir vatandaşın, “Herkesle fotoğraf çektiriyor. Gelin çekilin” diyerek çevredeki vatandaşlara seslenmesi, gülümsemelere neden oldu. İmamoğlu, ağaç dikim alanına, yaşanan yoğun ilgi nedeniyle zorlukla ulaşabildi.

KONUŞMASINI DÜNYA ÇOCUKLARININ ARASINDA YAPTI

Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuşmasını Pakistan, Rusya, Meksika, Hindistan, Estonya, Kuzey Makedonya ve KKTC’den gelen çocukların arasında yaptı.

Çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayan Ekrem İmamoğlu, “Bu bayramı, ülkemizin çocuklarına değil sadece, dünyanın bütün çocuklarına armağan etti Mustafa Kemal Atatürk. Böyle bir vicdanla, ahlakla ve barış duygusuyla kuruldu Türkiye Cumhuriyeti. Bugün ortada duran sorunlara, sıkıntılara ve dünyada ne yazık ki canımızı sıkan olaylara baktığımızda, yaklaşık 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün öngörüleri ne kadar sağlıklı, ahlaklı ve dünyaya mesaj veren bir bakışı olduğunu hissediyoruz. Ne mutlu bize ki, bu güzel ülkeyi böyle güzel bir liderle kurduk. Bugün, çocukların günü. Çocuklarımız için bütün iyi duyguları istiyoruz. İyi yetişsinler istiyoruz. Dünyanın bütün çocukları için aynı şeyleri istiyoruz. İstanbul’un bir çocuk kenti, çocuk dostu bir şehir olmasını istiyoruz” diye konuştu.

“ÇOCUKLARI DİNLEMEK LAZIM”

İyi duyguları yönetmek için, iyi düşünmenin gerekli olduğunu kaydeden İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “İyi düşünmeniz için de bence çocukları dinlemeniz lazım. Çocuklar hiçbir zaman size kötü temennilerde bulunmazlar, hep iyi temenniler söyler, hep iyi istekler iletirler. Ben onları çok dinledim. Çocukların sesi ve sevgisi bize çok yol gösterdi. Bugün bu görevimi, büyük bir coşkuyla ve enerjiyle yapıyorsam, beni en fazla besleyen, çocukların sevgisi ve onlara olan borcum. O duygularla çok enerjik oluyorum. Umuyorum hiç eksilmesin. Çocukların sevgileri hep yanı başımızda olsun. Onlar için çok çalışmak demek, güzel ülkemiz ve dünyamız için çok çalışmak demek. Bu güzel düşüncelerle, bu vadinin 2’nci, 3’ncü etabında Mehmet Çalık Başkanım’a başarılar diliyorum. Biz de yanında olacağız. İstanbul’a en simgesel çocuk mesajını belki de Yaşam Vadisi’nden vereceğiz. Burada büyüyen çocuklar, hayatları boyunca yaşam vadilerini sahiplenecekler. Onlara zarar vermelerine asla müsaade etmeyecekler. Hatta geliştirecekler. Ben, İstanbul’un çocuklarına, artık, ‘Yaşam Vadisi çocukları’ diyeceğim. Birazdan, zeytin ağaçlarımızı dünya barışı için ve ülkemizin iç barışı için dikelim ve bütün dünya için güzel dileklerimizi gönderelim. Dualarımızı edelim.”

Törende konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık da “Dikeceğimiz zeytin ağaçlarıyla dostluğu ve barışı büyüteceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan İmamoğlu dünyanın farklı ülkelerinden gelen misafir çocuklarla birlikte zeytin ağacı dikti ve fidanların can suyunu da onlarla beraber verdi. Başkan İmamoğlu, törene katılan çocuklara çeşitli hediyeler de verdi. Yaşam Vadisi 2. etabının açılışı bu akşam düzenlenecek konserle gerçekleştirilecek.