Ardahan’ın ‘çılgın projesi’nde Ilgar Dağı’na tünel kazımı başladı

626

TÜRKİYE’yi Kafkaslar’a bağlayacak olan ve ‘Ardahan’ın Çılgın Projesi’ olarak nitelendirilen Ilgar Dağı’nda, tünel kazı çalışmalarına başlandı.

Ardahan ile Posof İlçesi arasında ve Türk Gözü Sınır Kapısı yolu üzerinde bulunan Ilgar Dağı tünelinde sol tüp uzunluğu 4 bin 957, sağ tüp uzunluğu 4 bin 812 metre olan iki tünel kazılacak. Temeli 11 Mart 2017 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından atılan Ilgar Tünelin’in 29 Ekim 2019’da hizmete girmesi hedeflendi. Ardahan ile Posof arasındaki uzaklığı 80 kilometreden 65 kilometreye düşürecek Ilgar Dağı Tüneli yaklaşık 428 milyon liraya malolacak.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Vali Mehmet Emin Bilmez ile birlikte tünel inşaatında incelemelerde bulunmak üzere Ilgar Dağı’na gitti. Çalışmalarını yerinde inceleyen Milletvekili Atalay, “Ilgar Dağı  tüneli Posof ve bütün Ardahanlıların özlemiydi. Dağın altından öte tarafa ulaşmak istiyorlardı. Cumhurbaşkanımızın sık sık söylediği ‘Batıda ne varsa doğuda da o olacak’ projesi yapılıyor” diye konuştu.

Vali Mehmet Emin Bilmez ise Ilgar ve Aşıkşenlik tünellerinin devam ettiğini bildirdi. Bilmez, “Bu projeler sadece Ardahan için kurgulanan değil ‘Büyük Türkiye’ dediğimiz hayalleri büyük olan stratejik konumunu pekiştirecek projelerdir. Bu projelerde görev alan, vesile olan herkese Ardahan halkı adına Türkiye halkı adına şükranlarımızı sunuyoruz. Bu projeler kısa vadeli değil, uzun vadede ülkemize, dünyaya ve insanlığa hizmet edecek projelerdir” dedi.