10 Adımda Sağlıklı Yaşam

597
  1. En önemli öğününüzü sakın atlamayın: En önemli öğün kahvaltı. Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. Sağlıklı, zinde, verimli bir gün için kendinize lezzettli, taze, mükkellef bir sabah kahvaltısı hazırlayın. Unutmayın, güne nasıl başlarsanız öyle gider!
  2. Üç beyazdan uzak durun: Sağlıklı bir yaşam için üç beyazı tüketmeyin. Bunlar un, şeker ve tuz. Eğer vazgeçemiyorsanız yavaş yavaş tüketiminizi azaltarak damak tadınızı şekillendirebilir ve en sonunda tamamen durdurabilirsiniz.
  3. Spor yapın: Doğa yürüyüşlerine çıkın. Sağlığınız için ertelemeden, üşenmeden düzenli olarak spor yapmayı ihmal etmeyin. Hareket etmek size çok iyi gelecek, hem de zihninizi dinlendirmiş olacaksınız.
  4. Meyve suyu yerine posalı meyveler tüketin: Meyve suları içerdiği yüksek miktarda şeker oranı ile diyabet ve obezite başta olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Evde kendiniz hazırlasanız dahi ısrarla meyvenin kendisini tüketmenizi öneriyoruz.
  5. Günde 10 dakikayı kendinize ayırın: Günlük koşturmaca telaşınız içerisinde kendinize zaman ayırın ve kendinizi dinleyin. Yaşamınızın gidişatını değerlendirin, yapmak istediğiniz ve yapmak istemediğiniz şeyleri belirleyin. Kendinize kendiniz için zaman ayırın!
  6. Gün içerisinde yediklerinizi yazın: Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek adına düzenli olarak gün içerisinde yediklerinizi mutlaka yazın. Göreceksiniz ki yediklerinizin miktarı gün geçtikçe azalacak ve siz farketmeden bir otokontrol sistemi geliştirmiş olacaksınız.
  7. Hayatınızda bir değişiklik yapın: Rutinden çıkın, hayatınızda değişiklik yapın! Kendi ritüellerinizden başka neler yapabileceğinizi düşünün. Bisiklet sürün, giyim tarzınızı değiştirin, annenizi arayın, babanızın elinden öpün, adını bile bilmediğiniz çiçeklerin fotoğrafını çekin, oturduğunuz bölgede daha önce hiç girmediğiniz sokaklarda kaybolun. Yaşadığınız değişik anların hissi, göreceksiniz ki size çok iyi gelecek.
  8. Ev yemeği tüketin: Olabildiğince dışarıda yemek yemeyin. Özelliklede kuru gıdalarla beslenmeyin. Dışarıda yiyecekseniz de sulu gıdaları tercih edin. Tencere yemeği olsun. Izgaradan, mangaldan uzak durun. Izgara yiyecekseniz de önden çorba içerek ve yanında ayran tüketerek dengeleyin.
  9. Susamayı beklemeyin: Bol bol su tüketin. Su içmek için susamayı beklemeyin. Kendiniz için su içme planı oluşturun. (İki saatte bir bardak gibi.) İdeal olanı saat başı su tüketmektir. Günde 12 bardak su tüketin.
  10. Gülümsemeyi unutmayın: Son olarak bol bol gülümseyin, pozitif olun. Herkese olabildiğince nazik ve iyi davranın. Göreceksiniz ki bu enerji size büyüyerek geri dönecek. Sevmediğiniz kişilere de iyi davranın! İş yerinizde karşılaştığınız herkese selam verin, göz teması kurun ve gülümseyin.