USTA ŞAİR CAHİT ZARİFOĞLU DUALARLA ANILDI

671

7 Haziran 1987’de vefat eden çağdaş Türk şiirinin öncü şairlerinden ve çocuk kitabı yazarı Cahit Zarifoğlu, vefatının 30’uncu yıl dönümünde, Üsküdar Küplüce’de adının verildiği okulda anıldı.

Yedi Güzel Adam’dan biri olan Cahit Zarifoğlu, vefatının 30’uncu yıl dönümünde ailesi, Çocuk Vakfı, Üsküdar Belediyesi ve Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından anıldı. Türk şiirinin öncü isimlerinden Zarifoğlu’nu anma merasimi, Üsküdar Küplüce’de adının verildiği ilkokulda, ardından kabrinin bulunduğu Küplüce Mezarlığı’nda gerçekleşti.

Anma programına; Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın, dostları Mustafa Ruhi Şirin ve Asım Gültekin ve Zarifoğlu ailesinin yanı sıra çok sayıda öğrenci de katıldı.  Usta şairin okula isminin verildiği törende  Zarifoğlu’nun şiirleri okunurken hayatını anlatan bir sinevizyon gösterisi izlendi.

 “30 yıl önce millet olarak çok önemli bir değerimizi kaybettik”

Zarifoğlu’nu rahmetle anan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Bundan 30 yıl önce millet olarak çok önemli bir değerimizi kaybettik. Kendisi hiç büyümeden çok genç yaşta hatta eserlerine bakarsak çocuk yaşta göç etti. Bir insan düşünün ki kırklı yıllarda hayata veda ediyor ve böyle eserler bırakabiliyor. Zaten toplum olarak bir medeniyet inşa edecekseniz Cahit Zarifoğlu gibi şairleriniz, düşünürleriniz, yazarlarınız, edebiyatçılarınız olmak zorundadır” dedi.

“Bu isimden sonra bu okulumuz için yeni bir milat başlamıştır”

Okul için yeni bir dönemin başladığını ifade eden Başkan Türkmen, “Mütevazi bir tören, mütevazi bir okul ama bundan sonraki dönemde bu okulda okuyan öğrencilerimiz de bu okulda görev yapan hocalarımız da artık Cahit Zarifoğlu ismi ve anlayışını çok özel, çok anlamlı, çok iyi hazırlanarak hem çocuklara hem topluma aktarmak durumundadırlar. Bu okulumuz yüz yıllık bir çınar. Bu isimden sonra bu okulumuz için yeni bir milat, yeni bir dönem başlamıştır. Yüce Cahit Zarifoğlu ismi, bu okulun bundan sonraki süreçte önemli bir tarihidir. Ne mutlu burada okuyan çocuklarımıza, burada çocuklarını okutan ailelerimize, burada görev yapan hocalarımıza” dedi.

Konuşmaların ardından Cahit Zarifoğlu adına düzenlenen şiir ve futbol yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Cahit Zarifoğlu’nun ailesine çiçek verdi. Program, okuldan Küplüce Mezarlığı’na yüründükten sonra Cahit Zarifoğlu’nun kabri başında Kur’an-ı Kerim okunmasıyla devam etti. Usta şairi kabri başında dualarla anan çocuklar, Kur’an-ı Kerim okudu.