ÜSKÜDAR BELEDİYESİ TEKNOFEST’TE

0
455

Üsküdar Belediyesi  bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye’nin ilk havacılık uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest İstanbul’a katıldı. Türkiye Teknoloji Takımı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirdiği festival etkinlik, yarışma alanları ve hizmet noktaları ile İstanbul ve farklı illlerden gelen teknoloji severlerle buluştu. 7’den 70’e  yoğun katılım sağlanan festivalin açılışı Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından yapıldı.

1 milyon kişinin katılımı beklenen festivale Üsküdar Belediyesi ve Bilim Üsküdar olarak iki ayrı stant ile yerini aldı. Bilim Üsküdar standında genç mucitlerimiz uzmanlardan aldıkları eğitimler sonucu hayata geçirdikleri icatlarını sergiledi. Resmi açılışın ardından Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen Solo Türk uçaklarının uçuş gösterisini izledi, stantları dolaştı, gençlerle sohbet ederek icatları hakkında bilgi aldı ve fotoğraf çektirdi.

Başkan Hilmi Türkmen; ‘’Her geçen gün Türkiye’deki gelişmenin gözle görülür bir şekilde arttığını görmek bizi mutlu ediyor. Geçen seneye göre daha çok katılım, daha güzel eserler ve uçuş gösterileri var. Türkiye’de bu işlerin önü açıldıktan sonra inşallah çok daha güzel yerlere geleceğiz. Bu festival Savunma Sanayimiz açısından da çok önemli. Dünyada sözünüzün geçebilmesi, gür bir şekilde sesinizin çıkabilmesi işte buradaki başarıya bağlı. Malesef yıllarca asıl odaklanmamız gereken işlere zaman ayıramadığımz için daha işin başındayız. Ama hızla açığımızı kapatıyoruz. Dünyanın en önemli coğrafyasındaki  Türkiye’nin özellikle hava savunma sanayi ve hava sistemleri konusunda çok daha iyi yerlerde olması gerekir. Son 1 yılda özellikle güneydoğuda ve güneydeki komşularımızda süre gelen  terörle mücadele kapsamında elde ettiğimiz başarılar işte bu festivalin anlayışından geçiyor. İnsansız hava araçları ile dışa bağımlılıktan kurtulduk. Eskiden ‘Heron’lar vardı şimdi ‘İHA’lar  ve ‘SİHA’lar ile birlikte çok daha bağımsız bir Türkiye bizim olacaktır’’ diye belirtti.

Teknofest İstanbul’da; havacılık uzay ve teknoloji alanında yarışmalar, Türk Yıldızları, Solo Türk, Atak Helikopteri, Paraşüt Timleri, TB2 ve akrobasi uçaklarının yaptığı gösteriler, etkinlikler, sergiler, eğitici atölyeler ve konferanslar ile 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here