ÜSKÜDAR BELEDİYESİ, PROF. DR. KEMAL SAYAR İLE AİLELERE SAĞLIKLI VE BAŞARILI ÇOCUKLAR YETİŞTİRMENİN İPUÇLARINI VERDİ

440

Gerçekleştirdiği etkinliklerle her kesimden insanın yaşamına dokunan Üsküdar Belediyesi,Türkiye’nin önde gelen uzmanlarını İstanbullularla buluşturuyor. Kültürel psikiyatri, ergen psikiyatrisi, intihar davranışı konularındaki uzmanlığıyla kamuoyunda bilirkişi unvanına sahip olan Prof. Dr. Kemal Sayar,Üsküdar, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Ailenin Dönüşümü” söyleşisinde İstanbullularla bir araya geldi. Prof. Dr. Kemal Sayar, 2 saat süren söyleşide; modern toplumda ailenin rolünü, gelişen teknolojiyle birlikte aile kavramında yaşanan dönüşümü ve gelecekte bizi bekleyen tehlikeleri gözler önüne serdi.

Söyleşide, ailede bireyler arası ilişkilerin “maskesizlik, teklifsizlik, esenliktir, menfaatsizlik” kavramları üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kemal Sayar,“bir evin nasıl yuva olabileceğinin sırlarını” katılımcılarla paylaştı. Sayar, ebeveynlerin ve aile fertlerinin yüz yüze ve sağlıklı bir iletişim kurması ve ailelerin en yaşlı bireylerinin bir sonraki nesiller ile irtibat halinde olması gerektiğinin altını çizdi. Sayar, yoğun bir katılımla gerçekleşen söyleşinin son yarım saatinde katılımcıların sorularını yanıtladı.

Çocuklarımızı geleceğe nasıl hazırlayacağız?

Sayar’ın anlatılanları dikkatle dinleyen katılımcılar, söyleşi aracılığıyla anne ve babaların çocuklarıyla nasıl güçlü bir bağ kuracaklarını, onları geleceğe nasıl hazırlayabileceklerine ilişkin çok önemli bilgiler elde etti. Çocukları, “en başarılı, en güzel, en yakışıklı, en çalışkan” sınıflandırmalarıyla yetiştirilmesinin yaratabileceğirisk faktörlerini öğrendi. Derslerle dolu geçen söyleşide, ayrıcakendini tekrar eden TV programlarının çocuklar üzerinde uyuşturucu etkisi yarattığı vurgulandı.

Zekeriya Şanlıer:

“Sağlıklı ve başarılı çocuklar yetiştirmede yol gösterecek”

Söyleşiyi başından sonuna izleyen Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Şanlıer, “Üsküdar Belediyesi olarak düzenlediğimiz bu çok önemli söyleşide ailelere çocuklarını yarınlara en iyi şekilde hazırlamalarına olanak sağlayacak çok önemli bilgiler paylaştık. Bugün burada ciddi bir katılımla bu söyleşiyi gerçekleştirmenin memnuniyeti içerisindeyiz. Teknolojinin bizi birbirimizden uzaklaştıran olumsuz taraflarını bugün hep birlikte bu söyleşide bir kez daha gördük. Hocamızın anlattıklarının bize sağlıklı ve başarılı çocuklar geliştirmede yol göstereceğine inanıyoruz” dedi.