Üsküdar Anadolu’dan önemli duyuru

525

Üsküdar Anadolu 1908 Spor Kulübü, kamuoyunu aydınlatmak amacıyla duyuru yayınladı. Kulübün bağlı olduğu Üsküdar Anadolu 1908 Spor Kulübü Derneği’nin olağanüstü kongresi 28 Eylül’de yapılmış ve başkanlığa Abdul Kadir Birinci seçilmiştir.

Üsküdar Anadolu 1908 Spor Kulübü Yönetim Kurulu’nun yayınlamış olduğu 12 maddeden oluşan duyuru şöyle:

1. Mustafa Dereci isimli şahsın, kulübümüzün başkanı olduğunu iddia etmesi ve başkanlık unvanını kullanmaya devam etmesi üzerine aşağıdaki duyuruyu yapmamız elzem olmuştur.

2. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki adı geçen şahsın Üsküdar Anadolu 1908 Spor Kulübü ile hiçbir idari ve yönetim bağı kalmamıştır. Adı geçen şahıs, Üsküdar Anadolu 1908 Spor Kulübü’nün ve kulübü yöneten Üsküdar Anadolu 1908 Spor Kulübü Derneği’nin başkanı değildir.

3. Üsküdar Anadolu 1908 Spor Kulübü Derneği tüzüğü gereği başkan; yönetim kurulu tarafından seçilir. Üsküdar Anadolu 1908 Kulübü Derneği, 01.09.2019 tarihinde yapmış olduğu toplantıda almış olduğu 243 numaralı kararla adı geçen şahıs görülen lüzum üzerine başkanlık görevinden azledilmiş; yerine Yönetim Kurulu Üyesi Abdul Kadir Birinci, başkan olarak atanmıştır.

4. Yine aynı gün ve 244 numaralı kararla olağanüstü kongre kararı alınmıştır.

5. Olağanüstü kongre kararı üzerine üyelere gerekli duyurular yapılmış ve 28.09.2019 tarihinde Altunizade Kültür Merkezi’nde saat 16.00’da genel kurul toplantısı için, Üsküdar Belediyesi ile gerekli yazışmalar yapılmış ve salonun tahsis edilmesi sağlanmıştır.

6. Adı geçen şahıs, 17.09.2019 tarihinde Üsküdar Belediyesi’ne korsan bir dilekçe verip; salonun tahsis edilmesini iptale çalışmışsa da bu kötü emeline muvaffak olamamıştır.

7. Üsküdar Anadolu 1908 Spor Kulübü Derneği’nin olağanüstü kongresi yapılmış ve yeni seçilen yönetim kurulu da 30.09.2019 tarihindeki ilk toplantısında görev bölümü yapmıştır. Abdul Kadir Birinci yeniden başkan seçmiştir.

8. Tüm bu gelişmeler gerek İstanbul İl Dernekler Masası’na gerekse Futbol Federasyonu’na resmi evrak ve tutanaklarla arz edilmiştir.

9. İstanbul İl Dernekler Masası başvurumuz üzerine Üsküdar Anadolu 1908 Spor Kulübü Derneği’nin DERBİS (Dernekler Bilgi Sistemi) şifrelerini geçici olarak 25 Eylül tarihinde dondurmuştur.

10. Üsküdar Anadolu 1908 Spor Kulübü Derneği’nin banka hesapları 8 Ekim 2019 tarih itibariyle Başkanımız Abdul Kadir Birinci adına düzenlenmiştir.

11. Banka hesapları geçmişe dönük incelendiğinde bir takım usulsüzlükler tespit edilmiştir. Hem bu maddi usulsüzlükler hem de yetkisi ve görevi olmadığı halde başkan titri ile bir takım çevrelerde bu unvanı kullanarak usulsüz işlemler yapmaya devam etmesi üzerine; derneğimizin 111 yıllık onur ve şerefle taşıdığı adının daha fazla zarar görmesine müsaade etmemek adına; adı geçen şahıs hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yapmış bulunuyoruz .

12. Duyurumuzun girişinde de belirtildiği üzere Mustafa Dereci isimli şahsın “Kulüp başkanıyım” diye attığı mesajlara itibar etmeyip ve bu şahıstan doğacak olası mağduriyetleri önlemek için;
resmî makamlardan yapılacak açıklamaların takip edilmesi gerektiği hususunu; değerli kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Üsküdar Anadolu 1908 Spor Kulübü Yönetim Kurulu