ÜMRANİYE’DE PAZAR ESNAFI ÇÖZÜM BEKLİYOR

975

Ümraniye’de kurulan semt pazarlarında esnaf zor günler yaşıyor.Tezgah sahibi olmayan kiracı esnafın satış yapmasını yasaklayan belediyenin her hafta bir tezgahı kapatması esnafın sabrını taşırmaya başladı. bu durumu dikkate alan CHP’li ilçe yöneticileri ve belediye meclis üyeleri, Cumartesi pazarında esnafları dinlediler ve konunun çözümü için gerekli girişimlerde bulunulacağını ifade ettiler…

Ümraniye’de Cumartesi günleri kurulan büyük semt pazarının özellikle kiracı olan esnafı oldukça zor günler geçiriyor. Tezgah sahibi olmayan kiracı esnafın yer kiralamasını, mevzuata uygun olmadığı gerekçesi ile gönderdiği tebligatla durdurulmasını isteyen belediyenin her hafta bir paftada tezgah açtırmaması tepkilere yol açıyor. Tezgahı açtırılmayan bazı esnafların tebligat dahi almadıklarını iddia etmeleri de sorunun ayrı bir boyutu.

Konuyla ilgili olarak Cumartesi pazarında esnafla biraraya gelip incelemelerde bulunan CHP ilçe yöneticisi Veysel Sarar ile belediye meclis üyeleri Emine Eren, Sacit Terzi ve Akın Karaköse, yaşanan bu duruma bir çözüm bulmak için gerekli girişimleri başlatacaklarını kaydettiler. Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde işlerinden olduklarını dert yanan pazarcı esnafı, “Bugüne kadar böyle bir şey yoktu. Tezgah sahipleri yıllardır yerlerini üçüncü şahıslara kiraya veriyordu ve belediye de bu durumu biliyordu. Şimdi ne oldu da bir anda kiracılık yasak oldu” diye sordu.Bu konu ile ilgili belediye meclisine önerge vereceklerini konunun takipçisi olacaklarını ifade ettiler.