Türk Polis Teşkilatı’nın 173. Kuruluş Yıl Dönümü Ümraniye’de Kutlandı

0
47

Türk Polis Teşkilatının 173. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle Ümraniye İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü Şehit Erol İnce Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde kutlama programı düzenledi. Programa katılan Başkan Hasan Can: “Ülkemizin; Askeri de, Polisi de, Milleti de Kahramandır” dedi.

Türk Polis Teşkilatı’nın 173. Kuruluş yıl dönümü ve 10 Nisan Polis haftası yurt genelinde düzenlenen törenlerle kutlanmaya devam ediyor. Ümraniye İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü de Ümraniye Şehit Erol İnce Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde kutlama programı düzenledi.

Düzenlenen programa; Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra; Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye İlçe Millî Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Murat Çakır, Kızılay Ümraniye Şube Başkanı Ali Şentürk, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükkapdan, AK Parti Ümraniye İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Salim Çetinkaya, Ümraniye SGK Müdürü Olkan Uzman, Ümraniye Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Yahya Sağlam, okul müdürleri, polisler, muhtarlar, şehit yakınları, öğretmen, ögrenci ve veliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Ümraniye İlçe Millî Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, “İnsanın birinci ihtiyacı fizyolojik yani bedensel ihtiyaçtır. Daha sonra ikinci ihtiyacı ise canının, malının güvende olmasıdır. İşte polis ve askerlerimiz canları pahasına bizler için görevlerini yerine getiriyorlar. Allah görev başındaki tüm polis ve askerlerimize güç, kuvvet versin. Türk Polis Teşkilatının 173. Yıl dönümü kutlu olsun” dedi.

Daha sonra Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Murat Çakır ise selamlama konuşması yaparak, “10 Nisan 1845 yılında kurulan emniyet teşkilatımız 173 yıldır gelişmiş olan teşkilatımızdır. Bu süre zarfında nasıl gelişmeye devam ettiysek önümüzdeki yüz yıllar boyunca gelişmeye devam edip vatandaşlarımızın yanında olacağız. Başta 15 Temmuz Şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum” dedi.

Başkan Hasan Can, “Askerlik ve Polislik; Ölümden Kaçanların Değil, Ölüme Koşarak Gidenlerin Mesleğidir”

Programda bir konuşma gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Bugün çok anlamlı bir gündeyiz. Bir kurumun hafıza oluşturması için 173 yıl yeterli bir zamandır.  Kurulduğu günden bugüne Türk Polis Teşkilatımız görevini en iyi şekilde yerine getirmektedir. Dolayısıyla emniyet teşkilatımız, askerimiz kahraman ruhlu insanlardır. Dünyanın içinde bulunduğu konjonktürde birçok talihsiz vakalar yaşanmıştır. Bu olayların en başında geleni de Suriye hadisesidir. Zalime karşı göğsünü siper etmek gerçekten zor bir olaydır. 15 Temmuz’u yaşamış Suriyeli kardeşlerimizde eminim ki vatanlarına tamamen geri döndüklerinde ve kurtarılmış bölgelerde yeniden saldırı düzenlenirse dün kaçmak isteyen Suriyeli kardeşlerimiz orada savaşarak, tankların üzerine çıkmak isteyecektir” dedi. Türk milletinin kahramanlığı ile ilgili konuşmalarını sürdüren Başkan Hasan Can, “Değerli kardeşlerim, bu milletin askeride, poliside, milleti de kahramandır. 15 Temmuz; milletin kahramanlığının taçlandığı bir zamandır. Askerlik ve polislik; ölümden kaçanların değil, ölüme koşarak giden mesleğidir. Ölüme gülerek giden şehit kardeşlerimize şahit olduk. Rabbim şehadet şerbeti içmiş kahramanlarımıza rahmet, gazilerimize acil şifalar ihsan eylesin. En üst rütbeden, en alt rütbede görev yapan tüm polis teşkilatımızı kutluyorum. Sizleri saygı ve sevgilerimle selamlıyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ümraniye İlçe Kaymakamı Suat Dervişoğlu ise “Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Tabi bugün bizim için anlamlı ve bir o kadarda önemli günlerden birisinin yıl dönümünü kutluyoruz. Emniyet teşkilatımız mazisi uzun olan köklü kuruluşlardan birisidir. Milletin can ve mal güvenliğini korumak suç işlenmesini önlemek gibi çok önemli bir meslektir. Şehit olan kardeşlerimizin sayısı da oldukça fazladır. Allah şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifalar versin” dedi.

Ardından Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Ümraniye İlçe Kaymakamı Suat Dervişoğlu, ve Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Murat Çakır, Şehit Polis Numan Şeref Tadlı’nın eşine, Şehit Polis Ahmet Kılıçarlan’ın eşine ve Şehit Polis Erol İnce’nin eşine çiçek takdiminde bulundu.

Daha sonra polis teşkilatını anlatan sunum ve minik öğrenciler tarafından tiyatro, halk oyunları ve okul korosu gösterimleri ile devam eden program, çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here