TAKSİ DURAKLARINA YAPILAN HİZMET Mİ YOKSA TİCARET Mİ ? « Bölgenin Sesi

TAKSİ DURAKLARINA YAPILAN HİZMET Mİ YOKSA TİCARET Mİ ?

Bu haber 18 Kasım 2020 - 19:01 'de eklendi ve 382 views kez görüntülendi.

Ümraniye Belediyesi’nin ilçede bulunan taksi duraklarını yenileme projesi taksi duraklarında çalışan taksici esnafının çilesi olma noktasına geldi.    Belediye’nin bu sıkıntılı pandemi döneminde kendilerinden talep ettiği haksız ve kabul edilemez miktardaki ücreti ödeyemeyecek durumda olan esnaf seslerini duyurmaya çalışıyor. Cumhuriyet Halk Partisi Grubu bu konuyu Kasım ayı meclis gündemine getirerek bir Önerge verdi. Bölgenin Sesi Gazetesi olarak CHP Meclis üyesi Sayın Sacit TERZİ nin bu konudaki görüşlerini aldık.

Bölgenin sesi: Sayın Terzi Ümraniye deki taksi duraklarının yenilenmesi ve taksici esnafının çok büyük tepkisini çeken ve önemli bir gündem oluşturan bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir.

Sacit TERZİ: Ümraniye Belediye sinin taksi duraklarını yenileme projesini duyduğum zaman güzel ve gerekli olan bir girişim diye düşünmüş, taksici esnafımız adına da sevinmiştim. Ancak durumun hiçte öyle olmadığını öğrendiğimde önce inanamadım ve doğrulamak için 4-5 taksi durağını ziyaret edip işin gerçeğini taksici esnafımızdan dinledim. Taksici esnafının sorularının muhatabı Belediyemiz olduğu için de bu soruları içeren bir soru önergesini yanıtlaması için Başkanlık makamına CHP grubu adına Kasım ayı meclis oturumunda verdik.

Ümraniye deki taksi duraklarını anlatmadan önce diğer ilçe belediyeleri bu konuda neler yapmışlar nasıl bir yöntem izlemişler onları bir özetleyelim.

-İstanbul’un birçok ilçesinde ilçe belediyeleri kendi ilçelerinde vatandaşlara 24 saat hizmet veren yaşantımızın önemli bir parçası haline gelmiş olan taksici esnafımızın daha kaliteli hizmet verebilmesi için yaşam yerleri olan taksi duraklarını yenilemiş ve hiçbir ücret talep etmeden kendilerine teslim etmişlerdir.

Bu belediyelerden bazıları:

Ataşehir, Beyoğlu, Üsküdar, Bakırköy, Kâğıthane, Sarıyer, Şişli

Bunlardan Üsküdar belediyesi ecrimisil bedeli olarak duraklardan en fazla 1500 tl ücret almaktadır.

Ümraniyede’deki taksici esnafımızın mevcut durumuna baktığımızda yıllar önce birkaç taksici esnafı bir araya gelerek kendi imkânlarıyla bir durak yapmışlar ve bu durakların çevresinde çay içebilecekleri ve yemek yiyebilecekleri mekânlar olmadığı için ufak bir çay ocağında hem çay demleyip içiyor, misafirlerine ikram ediyor hem de evlerinden getirdikleri yemekleri ısıtarak karınlarını doyuruyorlar. Ancak yeni yapılacak taksi duraklarında maalesef çay içebilecekleri ve yemeklerini ısıtıp yiyebilecekleri bir çay ocağı dahi olamayacak.

Duraklar taksici esnafımızın yaşamında çok önemli bir yer oluşturmuş ve adeta yaşamlarının bir parçası haline gelmiştir.

Taksici esnafı bizlerin yaşamında önemli bir yer tutmakta,   ailemizi bu arkadaşlarımıza güvenerek teslim ediyoruz. Taksici esnafımız ailemizin rahat ve güvenli bir şekilde ulaşımlarını sağlamaktadırlar.

Ümraniye Belediyesi ilçede bulunan taksi duraklarından 16 adedini yenileme kararı almış. Bu duraklardaki taksi sayısı yaklaşık olarak 700 adet. Belediye bu yenilemeyi bir sponsor firma üzerinden gerçekleştirmeyi düşünüyor. Bu şu demek: Sponsor firma bu 16 durağı yeniden yapacak ve belediye’ye teslim edecek ve belediyenin şirketi olan ÜMTAŞ durak sahipleri ile kira sözleşmesi yapacak, ancak bu kira sözleşmesinde bulunan bir madde anlaşılır gibi değil ve taksici esnafının da tepkisini çeken, onları zor durumda bırakacak olan keyfi bir uygulama.                          Peki nedir bu Madde 2. Kiraya verilen taşınmazın aylık sabit kira bedeli 2.500 + Kdv ( 2.900) olup ayrıca kiracı kiralayana araç başına bir defaya mahsus üzere kullanım bedelini 5 (beş) taksitle aylık 2.000 + Kdv olacak şekilde toplam 10.000 +Kdv (11.800 ) ödeyecektir.

Taksici esnafından istenen toplam 11.800 tl tamamen belediye başkanının keyfi bir uygulamasıdır. Bu ben yaptım oldu, ben yaparım olacak mantığıdır. Bu yaptırımın hiç bir ciddi dayanağı yoktur.

Hem kiraya verdiğiniz taşınmazdan aylık yüksek bir kira talep edeceksiniz,  hem de sponsor vasıtasıyla yaptığınız ve belediye bütçesinden pay ayırmadığınız bir taşınmazdan kullanım bedeli adı altında taksi başına 10.000 + Kdv toplam 11.800 tl para isteyeceksiniz.

Şunu hatırlatmak isterim ki, belediyeler kamu kurumları olup vatandaşa hizmet etme amacını taşırlar. Ancak burada görülüyor ki Ümraniye Belediyesi vatandaşa hizmet etme amacından vazgeçmiş taksi esnafını bir ticaret objesi olarak görmekte ve taksici esnafı üzerinden ticaret yapmayı düşünmektedir. Bunun adı  HİZMET değil TİCARET  tir.

Şimdi belediye başkanından şu soruyu yanıtlamasını isterim:

Yapılmak istenen bu ticaretin yasal dayanağı nedir?

Gazeteniz vasıtasıyla Belediye Başkanı Sayın İsmet Yıldırım’ın bu ısrarından vazgeçip taksici esnafımızın mağduriyetini ivedi olarak çözüme kavuşturmasını beklemekteyiz. Bu konu çözüme kavuşana kadar esnaf arkadaşlarımızla birlikte CHP olarak bu işin takipçisi olacağımızı söylemek isterim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.