SUNGURLU KÖYÜNDE MEHTERANLI HIDIRELLEZ COŞKUSU

1324

Ağva, Sungurlu Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından düzenlenen Geleneksel Hıdırellez Şenliği, Mehteran gösterisiyle coşkuyla kutlandı.

Sungurlu Köyü’nde düzenlenen Hıdırellez Şenliği, İstanbul’da ikamet eden köylülerin ve çevre köylerden gelenlerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinlikte, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, CHP Şile İlçe Başkanı Şecaattin Güney, İBB Meclis Üyesi Av. Eren Özdemir, Belediye Meclis Üyesi Zafer Kuru, Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Sezgin Ertürk, Parti temsilcileri ve STK temsilcileri de hazır bulundu.

Hıdırellez Şenliği, köy camiinde okunan Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim tilaveti programıyla başladı. Camideki programa, Sungurlu Köyünden olan Tuzla Müftüsü Aşır Durgun, Armağanevler Hidayet Camii Kur’an Kursu öğreticisi Ramazan Soyaslan, Rıfat Külahlı, Hüseyin Ertaş’ın yanı sıra, çevre ve civar köylerden gelen hocaların katılımı ile gerçekleştirildi.  Kur’an-ı Kerim ve Mevlidi şerif okunduktan sonra dualar edildi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar gerçekleştirildi, birlik ve beraberliğin önemi özellikle vurgulandı.

Dernek Başkanı Erdoğan Durgun ’un misafirlerle tek tek ilgilenmesi ve köy gençlerinin misafirlere hizmet etmesi etkinliğe renk kattı.

MEHTERAN COŞTURDU

Öğlen namazı sonrasında, İBB Mehter takımının gösterisi ile devam eden program, büyük bir ilgiyle izlendi. Katılımcılar zaman zaman Mehter bölüğüne eşlik ederek marşları söylediler. Gösteri genç -yaşlı, kadın- erkek herkesin ilgisini çekti.  Söylenen marşlara eşlik eden Şileliler kameraları ile bu anı ölümsüzleştirmeyi de ihmal etmedi.

Kutlama, katılımcılara yemek ve çay ikramıyla sona erdi.