Süleyman Yeşilyurt Tutuklandı

558

Atatürk’e hakaret ettiği iddiası ile hakkında yakalama kararı çıkarılan Süleyman Yeşilyurt Bakırköy Adliyesi’ne gelerek teslim oldu. Yeşilyurt “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” gerekçeleriyle tutuklandı.

“Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından tutuklanan Süleyman Yeşilyurt, kaçmadığını belirterek, Atatürk’e de hakaret etmediğini savundu.

Süleyman Yeşilyurt Adliyeye Avukat kızıyla geldi

Süleyman Yeşilyurt, avukat kızı Berrin Yeşilyurt bugün saat 14.00’de Bakırköy Adalet Sarayı’na geldi. Adliyeye girmeden önce gazetecilere açıklama yapan Yeşilyurt, “Günlerdir medyada kaçtığım yazılıyor. Pazartesi gününden bu güne 4 gündür evimde yatıyorum. Güvenlik şubeyi arıyorum ‘Gelin alın diye, gelmezseniz ben gidip ifademi vereceğim’ dedim. Kaçmadım. Bir meczup var 7 ay önce videosu çekilmiş. Beni gazetelerde her gün onun fotoğrafıyla yan yana koydular. Efendim o kaçıyor, ben de kaçıyorum. Benim onunla ne alakam var. Yalnız burada çifte standart var. Ben o programa konuk olarak gittim. Moderatörler yok. Hakkaniyet olması lazım. Devletim bana bir ceza verecekse birliktelik olur. Şimdi o insanlar meydanda yok” diye konuştu. “23 kitap yazdım. Sahte tarihçi dediler. Ben tarihçi değilim, yayıncıyım. Kitap yazarıyım. Beni bekçi yaptılar, çaycı yaptılar, MİT’çi yaptılar” diyen Yeşilyurt , “Ankara’da yayınevi olan biriyim. Günlerce benim psikolojimi bozdular. ‘Yalancı müptezel’ dediler. Kaçtı dediler” dedi.

“Kitabımda yazdım”

Soruşturmaya konu sözleri 2001 yılında yazdığı kitabında yazdığını, hakkında dava açıldığını ve Ankara 2. Asliye Mahkemesi’nde de beraat ettiğini anlatan Yeşilyurt,   “Beraat ettiğim davadan 16 yıl sonra bugün linç ediliyorum. Ben kendim geldim. Tutuklanabilirim, ben devletimin bana verdiği cezasına saygı duyarım. Kaçmam. 68 yaşındayım. Benim sabıkam yok. Hayatım boyunca hiçbir ceza almadım” diye konuştu.

Kitabımda Atatürk seni sevmek milli ibattir başlığını atmıştım

Televizyon programına çok ısrar ettikleri için katıldığını ve katılmasının da hata olduğunu belirten Yeşilyurt, “‘Atatürk -İnönü Kavgası’ kitabımın 200. sayfasında ‘Atatürk seni sevmek milli ibadettir’ başlığını atmışım 2006 yılı baskısı. Ben Afet İnan’ı eleştirdim. Niye eleştirdim. 1936 senesinde tıpkı Nazi Almanya’sı gibi Türkiye’de ilk defa kafatası ölçümü yapıldı. Afet İnan dahliyle bu ülkede 64 bin vatan evladının kafatası ölçüldü. Onun için rahatsız şimdi benden bu CHP’li milletvekili arkadaşlar. Karanlık mazinin bilinmesini istemiyorlar. Afet İnan’ın manevi evlat, first lady bunlar işin figürasyonu” şeklinde konuştu.

“Atatürk’e asla hakaret etmem”

Yeşilyurt, “Ben, Atatürk’e asla hakaret etmem. Devletimin payesine de cezasına da gülerek giderim. Yalnız ‘Kaçtı’ derlerse çok üzülürüm” dedi.  Açıklamasının ardından Yeşilyurt polis eşliğinde adliyeye girdi.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/turkiye/son-dakika-suleyman-yesilyurt-tutuklandi#webPushId=MTY0MA==