SİT ALANI AĞVA KUMTEPE’NİN İMARA AÇILACAĞI İDDİALARI ORTALIĞI KARIŞTIRDI..

898

Son günlerde 1. derece sit alanı olan Ağva Kumtepe’nin 3. derece sit alanına çevrilerek imara açılacağı yönündeki iddialar karşısında harekete geçen Şile Çevre Gönüllüler Derneği, basın açıklaması yaparak iddialara yanıt verdi.

Ağva Kumtepe’nin 1. derece sit alanından 3. dereceye çevrilerek imara açılacağı yönündeki söylentilere karşı basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını yapan Şile Çevre Gönüllüler Derneği, iddiaların asılsız olduğunu ifade etti. Açıklamaya CHP İlçe Başkanı İbrahim Çelik, İyi Parti Meclis Üyesi Hüseyin Özgür, Şile  Eski Belediye Başkanı İhsan Çayıroğlu, Ağva Eski Belediye Başkanı Ali Acar, Add Şile Şube Başkanı Hanife Telli, ŞADER Başkanı Süleyman Hilmi Eren, CHP Ümranye Belediye Meclis Üyesi Sacit Terzi,çevreciler ve doğa dostları katıldı. Şile Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı Coğrafyacı Nabi Evren açıklamada şunları kaydetti:

“Şile İlçesi Ağva Mahallesi Halk Plajı’nın hemen gerisindeki doğal sit özelliklerine de sahip Bayraklı Tepe (kum tepe) adı ile anılan yaklaşık 34 dönümlük saha Şile İmar planlarında 1. Derece Arkeolojik sit alanında kalmaktadır. Burası M.Ö. 12 bin ile M.Ö. 6000 yılları arasına rastlayan döneme ait İstanbul’un en eski buluntu yerlerinden bir konak yeri, bir höyüktür. Saha aynı zamanda üzerindeki nadir kumul bitkileri jeolojik/jeomorfolojik güzellikleri ile doğa harikasıdır. Sahip olduğu arkeolojik ve pitoresk doğal özellikleri ile bu çok önemli miras saha, arkeolojik sit alanı içinde bulunan Yakuplu mahallesi pafta 4, parsel 21 (brüt 3.700m2) sahiplerinin müracaatı üzerine 1. Derece arkeolojik sit alanından, 3. Derece arkeolojik sit alanı statüsüne alınmak istenmektedir. 3. Derece arkeolojik sit statüsüne alındığında imara/ yapılaşmaya açılacak olması bilim, insanlık, ülkemiz ve bir turizm cenneti Ağva adına telafisi mümkün olmayacak emsallere yol verecektir. Bayraklı tepedeki mevcut 1. Derecede Arkeolojik sit vasfının korunmasını istiyoruz” dedi.

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklıya teşekkür ediyorum

Evren, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Dün öğlen belediyeden gelen bir telefonla buraya geldim ve belediyeden başkan dahil kalabalık bir heyet buradaydı. Kendilerine buranın önemini  sundum ve anlattım. Tabi buranın böyle bir özelliği olduğunu anladığım kadarıyla Belediyede bilmiyordu. Anlattıktan sonra Sayın Başkan İlhan Ocaklı da ikna oldu ve buranın Kültür Bakanlığı’na bildirilerek insanlarında gezebileceği bir Açıkhava Müze şeklinde olma talimatını verdi. Kendisi de bu olayı sosyal medya hesabından paylaştı. Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’ya huzurlarınızda teşekkür ediyorum.Fakat burada karar verecek organ Belediye değil. Belediye kurulun bir parçası. O yüzden hepimiz buraya sahip çıkmalıyız ki görünen odur herkes üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor hepinize huzurlarınızda teşekkür ediyorum.”

Buranın önemi hakkında biraz bilgi verecek olursak; Türkiye’de Pleyistoria araştırmalarını yapan en önemli hoca rahmetli Prof. Dr. Hocamız Ufuk Esin, yine Prof. Dr. Mehmet Özdoğan burası hakkındaki araştırmalarında Şile’de Sahilköy ve Ağva İsstanbul’un en eski buluntu yerlerinden biri. Burada yerleşim olduğu zamanlarda İstanbul Boğazı açık değildi. Burası bir göl, 10 bin yıl evvelden bahsediyoruz. Burada göstermelik kazılar yapıldı. Burada insanlar ağaç kovuklarında, sazlardan yaptıkları yerlerde yaşıyorlardı. İnsan topluluğu vardı burada. Burada ancak çakmak taşları, avcı malzemeleri, buradan ve Sahilköy’den toplanarak İstanbul Arkeolojik Müzesine gitmiştir, ordadırlar.

Eski Belediye Başkanı İhsan Çayıroğlu da kendi döneminde 1987 yılında konuya benzer bir olay yaşadıklarını ve konu mahkemeye taşındığında emsal kararın olduğunu hatta Belediye arşivinde kararın bulunduğunu ifade etti.

Ağva Eski Belediye Başkanı Ali Acar, “Bu tepenin geçmişteki sahipleri burayı hep halkın yararına kullanmışlardır asla ekip biçmemişlerdir. Burası 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının Avrupa fonlarından gelecek turizm dediği bir proje çalışmaları vardı. O projeler için pilot bölgeler arasında Şile’de vardı. Düşünüyorum da acaba farklı bir çalışma var diye de düşünmüyor değilim. O yüzden sizlere, bizlere, belediyemize yani hepimize çok görevler düşüyor” dedi.