Şile’nin Kurtuluşunun 98.Yılı Törenle kutlandı

176
????????????????????????????????????

Şile’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98.yılı Pandemiden dolayı kısıtlı katılımla Şile Kent Meydanında Şile Belediyesinin düzenlediği programla kutlandı.

Şile Kent Meydanı şehitlik anıtı önünde düzenlenen tören ebediyete göç etmiş tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Sinan Akbay yönetiminde Şile Belediyesi Müzik Okulu öğrencilerinin çaldığı İstiklal Marşı’ndan sonra Şile’nin tarihçesini anlatan slayt gösterisi yapıldı.

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı yaptığı selamlama konuşmasında;  “7 Ekim Şile’mizin kurtuluşunun 98. Yıldönümü. 7 Ekim 1922’ de bu topraklar İngilizler tarafından işgal altındaydı. Ogünün Jandarma Komutanı Ali Rıfat bey, ve Yüzbaşı Yusuf bey önderliğinde Şile’nin Kuvayi- Milliye gönüllüleri tarafından düşman püskürtülmüştür. Ve bugün 98. Yılını kutluyoruz. Rabbim o günleri bizlere bir daha yaşatmasın. Bugün daha coşkulu bir kutlamayı arzu ederdik. Ancak yaşadığımız pandemi nedeniyle böyle kısa bir anma programı düzenleyebildik. Bu mutlu günü bize yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silahlı kuvvetler mensuplarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yaralılarımıza da sağlık ve afiyetler diliyorum” dedi.

Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya’da konuşmasında; “Şile’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümü kutlu olsun. Bizlere bu cennet vatanı yurt edinen ecdadımızı ve onun şanına yaraşır evlatlarını vermiş oldukları Kurtuluş mücadelesinde gözlerini kırpmadan canlarını siper ettiklerini biliyoruz. Ve Nihayet Onların da şanına yaraşır evlatlarının bugün Anadolu’nun her bir coğrafyasında yine gözlerini kırpmadan seve seve canlarını verdiklerini ve bu vatan ve milleti payidar kılmak için her türlü mücadeleyi göze alacaklarını biliyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi birkez daha rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz” ifadelerine yer verdi.