ŞİLE’DE TÜRKİYE’NİN EN MODERN ENGELLİLER KAMPI TAMAMLANIYOR

1220

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Şile’de inşa edilen modern engelliler kampında incelemelerde bulunan Başkan Kadir Topbaş, “Hizmetlerinizde 7’den 70’e herkesi ve her kesimi dikkate alabiliyorsanız, o şehir medenidir. Bu tesis, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayata tutunma imkanı sunacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile’nin Alacalı Köyü’nde inşa edilen İBB Engelliler Kampı’nın şantiyesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Gezide Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve İBB Bürokratları da yer aldı.

Çok önemli bir proje olarak gördükleri engeliler kampının yılsonunda tamamlanacağını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde Florya’da açtığı engelliler kampını dönemimizde mükemmel hale getirdik. Fakat yetmiyor. Bunun için Şile engelliler köyü kurma kararı aldık. Gördüğünüz 170 dönümlük arazide inşa edilen kamp hizmete alındığında, engelli vatandaşlarımızı aileleriyle birlikte bu modern köyde birer hafta misafir edeceğiz” dedi.

 

Engelliler köyünün özellikle dar gelirli vatandaşlara hizmet vereceğinin altını çizen Başkan Topbaş, sıkıntı içinde yaşam süren engellilere bir soluklanma imkanı sunulacağını söyledi. Kampta her yıl yaz kış 3 bin 500 ailenin misafir edileceğini dile getiren Topbaş, “Burada konaklamadan, spor tesislerine ve konferans salonuna kadar her türlü imkan var. Altyapısıyla mükemmel tasarlanan kampın etrafı orman ve deniz çok yakınında. Medeniyet bu, hizmetlerinizde 7’den 70’e herkesi ve her kesimi dikkate alabiliyorsanız, kenti yaşama fırsatı sunuyorsanız, o şehir medenidir. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu tesis yetmeyecek biliyoruz. Arkadaşlarımdan bu kampların sayısının arttırılmasını istedim. Allah bu tesisi tamamına erdirsin ve hayırlı kılsın” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN İZİNDEYİZ…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığı, başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı dönemlerinin, yapılan hizmetlerle engelliler için yaşama tutunma dönemleri olduğunun altını çizen Kadir Topbaş, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Maalesef Cumhurbaşkanımızdan önce toplumda engeliler konusunda bir hassasiyet yoktu. Engellilere yönelik evde bakım hizmetlerinden, rehabilite merkezlerine kadar çok önemli adımlar atıldı. İBB olarak, Cumhurbaşkanımızın her alanda olduğu gibi engelliler konusunda da başlattığı çalışmaları arttırarak sürdürüyoruz. Göreve geldiğim 2004 yılından itibaren bir komisyon kurarak, yaptığımız her işin bu komisyondan engellilere uygun oluru alarak projelendirilmesini ve inşaatın da buna göre yapılmasını şartını koştuk. Yaptığımız bütün eserlerin rampalarıyla, asansörleriyle, giriş-çıkışlarıyla engellilere ve çocuklar, yaşlılar gibi diğer dezavantajlı gruplara uygun olarak yapılmasına özen gösterdik. Kimse garanti edemez ki ailesinden biri ya da kendisi yarın böyle bir sıkıntı yaşamayacak.

”İBB olarak otobüs, tramvay ve metro gibi bütün toplu ulaşım araçlarını da engellilere uygun hale getirdiklerine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bu engelli vatandaşlarımızın hayata tutunma ve bir başkalarına ihtiyaç duymadan yaşamını sürdürebilme imkanı demekti. Doğru olan hizmetlerdi, bunu yaptık. Fırsatları ortaya koyarsanız insanlar engelleri aşar. Gerçek engeller sadece zihinlerdeki bakışta oluşur” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 40 milyon liraya mal olacak Şile Engelliler Kampı’nda konaklama ve idari binaların yanı sıra, konferans ve fitnesss salonu, sergi alanı, yemekhane, kafeterya, cep sineması, at barınağı, kümes hayvanları barınağı, anfi tiyatro, çim bowling salonu, mini golf sahası, futbol, basketbol ve okçuluk sahası, tenis kortu, çocuk oyun alanları ve otopark yer alacak. Tesiste engelliler ve aileleri için her türlü spor imkanın yanı sıra atla ve evcil hayvanlarla terapi programları da uygulanacak.