ŞİLE’DE ‘MEVLANA’NIN DİLİNDEN ŞEB-İ ARUS’

386

Öğretileriyle dünyada büyük ilgi uyandıran İslam âlimi ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri vuslatının 746. yıl dönümünde “Şeb-i Arus” programı ile Belediye tarafından Şile Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Şeb-i Arus’ gecesiyle anıldı.

Şile Kültür Merkezi’nde düzenlenen 746. Vuslat yılında düzenlenen anma etkinliğine Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Muhtarlar, STK Temsilcileri ve salonu bütünüyle dolduran kıymetli Şileli vatandaşlarımız katıldı.

Gel, ne olursan ol, yine gel!” diyen, insanları birbirinden ayırtetmeksizin sevgi ve hoşgörü ile kucaklayan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin, “Allah ile buluşmak ve aşkı kucaklayıp bağrına basmak” ifadesiyle tanımladığı, görselliği, estetiğiyle izleyenlerde büyük bir etki uyandıran Hezarfen Sanat Topluluğu tarafından sema gösterisi gerçekleştirildi.

“HZ. MEVLANA’YI ANMAK ÖNEMLİDİR, ANCAK ANLAMAK DAHA DA  ÖNEMLİDİR”

Maneviyatın sınırlarını zorlayan gecede Şileli semazenlerin sema gösterisi sonrasında konuşan Belediye Başkanımız İlhan Ocaklı; “Öğretileri ile dünyada sevgi ve hoşgörünün temsili olarak tanınan düşünce adamı, mutasavvıf Mevlana’nın 746. Vuslat yılı etkinliği kapsamında bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum. Şeb-i Arus sevgiliye kavuşma günüdür. Hz. Mevlana’yı onun “düğün günü” olarak nitelendirdiği bir günde anmak elbette önemlidir, ancak O’nu anlamak çok daha önemlidir. Hz. Mevlana’nın neyi temsil ettiğini bilmeliyiz, bize ne söylediğini dinlemeliyiz, anlamalıyız ve onun ruh olgunluğuna erişmek için çabalamalıyız.” dedi.

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı sema gösterisinin ardından, Şile Kültür Merkezi’ni hıncahınç dolduran Şileli vatandaşlara ’’Tekke Pilavı’’ ikramında bulundu.