ŞİLE’DE BALIKÇILAR VİRA BİSMİLLAH DEDİ

193

Balık severlerin ve bilhassa ekmeğini denizden çıkaran balıkçıların heyecanla beklediği sezon nihayet açıldı. Sezona Şile Belediyesi’nin Limanda düzenlediği programla “Vira Bismillah” denildi.

Şile Kaymakamı M.Nebi Kaya ve Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’nın birer konuşma yaptığı açılışa birim amirleri de katıldılar.

Açılışta ilk konuşmayı Başkan Ocaklı yaptı. Konuşmasında Şile’de balıkçılığın önemine değinen başkan, “Allahın bizlere verdiği nimetler sonsuzdur. Denizlerimiz de bu anlamda bize sunulan en önemli kaynaktır. Şile’de bu konu da çok şanslı bir konumdadır.” Dedi. Şile denizlerinin temiz tutulmasının önemine de değinen başkan, Karadeniz’in tamamında kirlilik oluştuğuna işaret ederek vatandaşları ve balıkçıları dikkatli olmaya davet etti.
Başkanın ardından söz alan Kaymakam M.Nebi Kaya’ya konuşmasına meslek hayatında ilk defa bir balık sezonu açılışında bulunduğuna değinerek heyecanlı olduğunu söyleyerek başladı. Ardından balık sezonu yasaklarının devletin deniz canlılarının üremesine şans vermek adına uygulandığına değinerek, balıkçılara yeni sezonda bereketli avlar diledi.
Konuşmaların ardından protokol balıkçılar eşliğinde denize açıldı. Kıyıya döndükten sonra da balıkçılar kooperatifinde çay içerek balıkçıların misafiri oldular.