ŞİLE YÖNDER KOLEJİ AÇILDI

1174

Şile Yönder Koleji, Yönder Okullarının 2017 yılında açılan son halkasıdır. %80 i orman olan ve 57 köyünde doğal yaşamın sürdüğü İstanbul’un en verimli topraklarında açılan Şile Yönder Koleji Türkiye’de Orman Okulu Modeli ile PYP (Primary Years Programme) ‘yi uygulayacak olan tek okuldur. Şile Yönder Koleji orman okulu modeli ile çocukların sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmek, onların özgüvenli, cesur, risk alan, karar verme becerisi gelişmiş, iletişimi kuvvetli, takım ruhuna sahip, çevreye duyarlı bireyler olarak büyümelerini hedeflemektedir.

Orman okulu tek seferlik gezi değil, düzenli ve sık ziyaretlerden oluşan bir süreçtir. Yürütülen tüm aktiviteler çapraz müfredatla desteklenir ve orman okulu aslında bireye yaparak yaşayarak öğrenme fırsatı sunan ilham verici bir eğitim sürecini kapsar.

Uluslararası geçerliği olan ve birçok ülkede uygulanan PYP (Primary Years Programme) ise , 3-12 yaş arasındaki öğrencilerin sınıf içinde ve dışında keşfedici yönde gelişmelerine odaklanan bir programdır. Uluslararası Bakalorya Örgütü IBO’dan tam yetki alarak yetkilendirilmiş PYP okulu olan Yönder Okulları çatısı altında Şile Yönder Koleji de 2017-2018 eğitim öğretim yılında PYP uygulamalarını gerçekleştirecektir.

İlkokul İngilizce eğitiminde ortak Avrupa Dil Öğretim Çerçeve Planı esas alınmaktadır. Günlük hayatla ilişkili ve etkinlik temelli öğretimi esas alan okulumuz, İngilizce öğretimini objektif ölçme-değerlendirme sistemi ile ölçmektedir.

Öğrenme sorumluluğunu alan, araştıran, hayal kuran, farklı fikirler ve projeler üreten, yönderi ve arkadaşları ile işbirliği yapan, doğayı ve çevresini seven öğrenciler yetiştirmek bizim en büyük sorumluluğumuzdur.

Şile Yönder Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tonbul;

Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım ve Değerli Misafirler,

Bugün 2017-2018 Öğretim yılını açarken yeni bir öğretim yılına başlamanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz.

Eğitime değer vermek, eğitimi olmazsa olmazların içine almak, çağdaş toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bunu başarabilen toplumlar, kalkınmayı çağdaşları olan toplumlara göre daha önce başarabilmiş toplumlardır Bunu başaramayan toplumların kaderi ise geri kalmışlığın kalın çizgileri içinde kalmak olmuştur.

Dünya milletlerine baktığımızda büyük bir yarış içinde olduklarını görmekteyiz. Gelecekte önder olacak, dünyaya yön verecek milletler bu yarışı önde götüren milletler olacaktır. Bu yarışta avantaj sağlayan en önemli unsurlardan biri yetişmiş insan gücüdür. Gelecekte bugünden daha karmaşık teknolojileri kullanmak zorunda olan sizler kendinizi bugünden yetiştirmek zorundasınız. Çünkü Türkiye genç insan nüfusu bakımından diğer ülkelerden daha avantajlı bir durumdadır. Genç insanlarımıza kaliteli ve iyi bir eğitim vermemiz gerekmektedir.

Özel Yönder Okulları eğitim imkanları ve kalitesi açısından ülkenin sayılı okullarından biri konumundadır. Şile YÖNDER Okulları da aynı heyecan ve kalite ile bu okullardan birisi olma konusunda çok iddialıdır.

Şile Yönder Okulları olarak başarı bayrağını daha yukarılara dikmek zorundayız.  Bu bizim öncelikle yapmamız gereken görevimizdir. Bunun için var gücümüzle çalışacağız.

Kurumumuz bilgi aktarımının gerçekleştirildiği ve öğrenim sürecine anlam katan bir okul olacaktır. Öğrenciye kendini bulma yolunda öncülük edecektir. Eğitim kadromuz, her öğrenci için ayrı bir özen ve dikkatle, öğrencilerin öğrenme becerilerini geliştirmek kaygısıyla çoklu zeka ve farklı bilgilerin yer aldığı bir okulda kabul ve mükemmeliyeti bir araya getirecektir. Çocuklarımızın okul başarısına önem verecek, onlar için en iyi eğitim şartlarını sağlayacak ve onlarda öğrenme arzusunu uyandıran, entelektüel bir birikimin kapılarını açan, bilinçlerini harekete geçiren ve kendileri ve etraflarını çevreleyen dünya hakkındaki sorulara cevap vermelerine imkân veren modern bir eğitim anlayışının oluşması için gayret sarf edeceğiz.

Bu duygularla açılışını gerçekleştirdiğimiz okulumuzun bu ilk gününde bizlerle birlikte olduğunuz için teşekkür eder, saygılar sunarım.