Şile Yağlı Güreşlerinin Baş Pehlivanı Recep Kara Oldu

965

Şile Belediyesi tarafından 11 yıldır geleneksel hale getirilen Şile Yağlı güreşleri bu yılda birbirinden değerli Kırkpınar güreşçilerini bir araya getirdi. Paşpehlivanlık güreşlerinde iki de Şileli güreşçi vardı. Fatih Koyuncu ve Mecit Yılmaz. Fatih Koyuncu 3.lük alarak hemşerilerini sevindirdi. Finalde genç ve gelecek vaat eden Hüseyin Gümüş’ü yenen yılların ustası Recep Kara Başpehlivan oldu.

Şile Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri, Kumbaba’da gerçekleştirildi. Yağlı güreşlere aralarında Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı İsmail Balaban ile birlikte yaklaşık 300 güreşçi katıldı. 11. Şile Yağlı Güreşleri’ni izlemeye gelen vatandaşların da etkinliğe ilgisi yoğun oldu.

Güreşler Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’nun kura çekimiyle başladı.

  1. Şile Yağlı Güreşleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, “11’sini düzenliyoruz. 300 adet pehlivan var.32 başpehlivanımızla er meydanındayız. Şile halkına özellikle teşekkür ediyorum. Onlar sayesinde bu güreşler ayakta 11 yıldır yapılıyor. Güreşçilerimize teşekkür ediyorum. Güzel bir güreş organizasyonu ev sahipliğimizde gerçekleşiyor. Temennim alt yapıdan Şile’den ve Türkiye’nin dört bir yanından daha nice güreşçileri çıkarmak ve bu ata sporunu bırakmamak. Belediyelerimizin bu konuda önemli bir misyonu var” dedi.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olan İsmail Balaban da Şile Yağlı Güreşleri’ne katıldı. Güreş çalışmaları hakkında konuşan Başpehlivan İsmail Balaban, “Kırkpınar’dan sonra çalışmalar çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Elimizden geldiğince güreşlere yetişmeye çalışıyorum. Bugün Şile’de er meydanındayız. Buradaki hedefimiz de üst basamaklara çıkmak. İnşallah güzel sonuçlar alırım” diye konuştu.

Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban Şile Yağlı Güreşleri’nde sakatlandı

Şile Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri başladı. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olan İsmail Balaban, güreş esnasında sakatlık geçirdi. Sakatlığa rağmen müsabakaya devam eden Balaban, yenildi.

Kura çekiminin ardından yağlanan ve arkadaşlarını yağlayan güreşçiler gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra güreşe başladı. Müsabakalarda Edirne’de gerçekleştirilen ve rakibi Orhan Okulu’yu yenerek Kırkpınar Başpehlivanı olan İsmail Balaban güreş esnasında belinden sakatlık geçirdi. Sakatlık geçirince bir süre duran güreşte İsmail Balaban’a arkadaşları ve sağlık ekipleri müdahalede bulundu. Müdahale sonuncunda tekrar başlayan güreşte İsmail Balaban, sakatlığı nedeniyle rakibine yenildi. Bir süre çimlerde oturan Balaban, daha sonra alandan ayrıldı. Gün boyu süren güreşlerde pehlivanlar birbirleriyle kıyasıya yarıştı.

Recep Kara’nın Ordulu olması Şile’de yaşayan Ordulu hemşerilerinide sevince boğdu. Şile Ordulular Derneğine daha geçen hafta sonu Başkan seçilen Durmuş Gümüş hemşerisi Recep Kara ile özel ilgilendi ve bizleri onurlandırdığın ve gururlandırdığın için teşekkür ederiz dedi.