Şile Sofular Mahallesinde Yangın

259

Sofular mahallesi mağara yolu üzerinde ki Çamlık orman arazisinde saat 24:00 sıralarında yangın çıktı. Bir vatandaşın ihbarı üzerine bölgeye İBB Şile İtfaiye,Ümraniye itfaiye ve Şile Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.


Rüzgarın da azizliği ile hızla büyüyen yangına destek olmak üzere bölgeye onlarca söndürme aracı, arazöz, tanker ve iş makinesi de takviye edildi. Şile Belediyesi de olay yerine tankerle su taşıdı.


Çevre köylerden gelen çok sayıda gençlerin ellerinde ağaç kesme motorları ile söndürme çalışmalarına destek verdiği görülürken Yeni Orman İşletme Müdürü Temel Bulut ile İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri de bölgeden hiç ayrılmadılar.


Sofular mahallesi muhtarı Bilal Aydın çalışmaların başından bir an bile ayrılmazken AK Parti Şile İlçe Başkanı Erdoğan Akgül ve İYİ Parti Şile İlçe Başkanı Kahraman Koç’da bölgeye gelerek incelemelerde bulundular, köylülere geçmiş olsun dileklerini ilettiler.


Görgü şahitlerinden edinilen bilgiye göre yangına bölgede atılan ve ormanın üzerinde dağılan bir havai fişeğin sebep olduğu iddia edilirken henüz bir resmi açıklama yapılmadı.
Ancak olay yerine Jandarma’dan üst düzey komutanların ve istihbarat görevlilerinin gelmesi olayda “Sabotaj mı var?” sorusunu akıllara getirdi!


Yangın iki saat içinde söndürülürken, soğutma çalışmaları sabaha kadar devam etti.