Şile sahillerinde asayiş atlı jandarmaya emanet

1305
ŞİLE SAHİLLERİNDE ASAYİŞİ ATLI JANDARMAYA SAĞLIYOR. NURCAN KIRCALI / (DHA)

İSTANBUL’un tatil mekanlarından Şile ilçesi, yaz aylarında yoğun bir kalabalığa sahne oluyor. Jandarmanın sorumluluk alanında olan sahillerde “Atlı Jandarma Timi” görev yapıyor ve vatandaşların da hem ilgisini hem desteğini alıyor.

Şile İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı Sahilköy Karakolu’nda görevlendirilen Atlı Jandarma Timi, bölgede arazi şartlarından dolayı güvenlik ekiplerinin motorlu araçlarla giremediği noktalara rahatlıkla müdahale edebiliyor. Yerli ve yabancı turistlerin güvenliği için oluşturulan özel eğitimli ekip; Sahilköy, Doğancılı, Alacalı, Sofular plajları ile Tahlisiye ve Kurucadere mesire alanlarında da kapkaç, hırsızlık, oto hırsızlığı gibi olaylara anından müdahale edebilecek kapasitede…

Jandarmanın sorumluluk alanında olan sahillerde, Merkez (JAKEM) Komutanlığı’na bağlı Atlı Jandarma Timi’nde; Arslanbey, Tuna ve Şimşek isimli üç özel eğitimli at ve iki astsubay görev yapıyor. Bu astsubaylar, yabancı dil bilgisi ve ilk yardım eğitim bilgisine de sahipler.

‘KENDİNE İYİ BAK OLUR MU?’

Sahilköy Plajı’nda devriye sırasında özellikle çocukların ilgi odağı olan Jandarma Atlı Timleri, sağladıkları güvenlik algısı ile vatandaşların yüzünü güldürüyor. Bazı vatandaşlarda şaşkın bakışlar arasında Atlı Jandarma Timleri’ni izliyor. Çocuklar, aile büyüklerinin kucaklarında atları sevmek için sıraya giriyor.

Bu arada isminin Alara olduğu öğrenilen küçük kız çocuğunun, Arslan Bey isimli atı severken “Kendine iyi bak olur mu” şeklindeki içten sözleri çevredekilerin yüzünü güldürmeye yetti.

DHA