Şile kırsal arazi yönetimi işbirliği protokolü imzalandı

679
SILE KIRSAL ARAZI YONETIMI PROTOKOLU IMZALANDI.NURCAN KIRCALI(DHA)

TARIM Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ile Şile Belediyesi arasında ‘Kırsal Arazi Yönetimi İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Protokolle tarım alanlarının korunması, tarım ürünlerinin veriminin arttırılması, arazi kullanım planları ile toprakların korunması hedefleniyor. Protokole göre her arazinin yapısı ve niteliği belirgin hale getirilip üreticinin desteklenmesi ve üretimin arttırılması sağlanacak.

Protokol töreninde konuşan Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, “Bu protokol ve sonrasında Şile’de kırsal alanların yönetim kararlarını alacağız, bu kararlarda hem aile çiftçiliği modelini hem köy topraklarının verimli ve etkin kullanılması yönünde kriterlerinin belirmesi yönünde çalışacağız. Ayrıca hidrolik, sulama, enerji, ulaşım detayları destekleyerek köylünün nasıl daha nitelikli ürün elde etmesinin mücadelesini vereceğiz. Şile kentsel dönüşüm değil kentsel gelişim yapacak. Şile Kendi başına bir cazibe merkezi ve kendi ürünü ile rekabet eden bir kent. Böylelikle Şile köylüsü piyasada ezilmeden rekabet edebilir olacak.” dedi.

Törende konuşan Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformları Genel Müdürü Abdullah Burak Keser de; “İmzalanan protokolümüzle İstanbul’un kırsalı olan Şile ve Şileli üreticinin desteklenmesi toprak ve tarım alanlarının korunması sağlanmış olacak. Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’un kırsalı olmasına rağmen desteklerden mahrum olan Şile, artık hak ettiği desteği ve değeri görecek.” ifadelerini kullandı.

Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ise belediyenin; bu projeyle Şile’yi İstanbul’da farklı bir yere taşımak veya önemli bir yere konumlandırmak istediğinin farkında olduklarını bildirdi.

Şile Kaymakamı Salih Yüce’nin de konuşmasının ardından Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformları Genel Müdürü Abdullah Burak Keser ve Şile Belediye Can Tabakoğlu ‘Kırsal Arazi Yönetimi İş Birliği Protokolünü’ imzaladılar.

DHA