ŞİLE GÖNÜL İTTİFAKI BELEDİYE BAŞKAN ADAYI RAHMİ ÇAKAR SEÇİM SÜRECİNE DAMGASINI VURDU

829

İYİ PARTİ ŞİLE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI RAHMİ ÇAKAR’IN “PROJE VE ADAY TANITIM PROGRAMI” ŞİLE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE, YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Şile ve Ağva’ya özgü başka hiçbir yerde eşine rastlanmayan , ideolojik ve particilik yaklaşımını bir kenara bırakan, siyasi parti üyesi olan veya olmayan  tek düşüncesi Şile ve Ağva sevdası olanların oluşturduğu, Rahmi Çakar önderliğindeki İYİ PARTİ şemsiyesi altında birleşen ŞİLE GÖNÜL İTTİFAKI  ; (İYİ Parti Şile) Belediye başkan adayı Rahmi Çakar Projelerini ve Belediye Meclis Üye Adaylarını Şile Kültür Merkezinde ‘Proje ve Aday tanıtım Programı’ ile seçmene tanıttı.

Halkın yoğun katılımı dikkatlerden kaçmadı. Programa daha önce Şile- Ağva yerel siyaset yarışında ve hizmetinde  bulunan bir takım isimlerin katılım ve destekleri gözlerden kaçmadı.Programa İYİ Parti GİK üyesi Emine Küçükali,İYİ Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Yılmaz, son dönem Şile belediye başkan vekili, İBB meclis üyesi  Adalet ve kalkınma Parti üyesi Av. Eren Özdemir, Eski belediye Başkanlarından İhsan Çayıroğlu, Ali Acar, CHP Şile Eski ilçe başkanı, geçen dönem Belediye başkan adayı  Aras Arslan,  MHP Şile Eski ilçe başkanı Hüseyin Özgür, CHP Şile belediye meclis üyesi Ahmet yıldırım, CHP Şile geçen dönem belediye meclis üyeleri  Özgür D. Üstüner,  CHP eski il genel meclis üyesi İrfan Acar, köy ve mahalle muhtarları ile bir çok STK ve dernek başkanları katıldı.

Programa, Aziz Şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlanıldı. Meclis Üyesi Adaylarının tanıtımı ve projelerin anlatılması esnasında katılımcıların coşkusu oldukça fazlaydı.

“Nitelikli ve İlkeli Belediyecilik” Vizyonu çerçevesinde,  bir çok ana başlıkta proje ve programlar anlatıldı.

Gönül İttifakı adayı Rahmi Çakar açılış konuşmasına, “Daha iyi bir gelecek kaygısıyla bir araya gelmiş, bu coğrafyanın sevdalısı olan GÖNÜL İTTİFAKI adına, hepinize saygı ve sevgilerim sunuyorum. Nitelikli ve İlkeli Belediyecilik Vizyonu çerçevesinde açıklayacağımız Program ve Projelerimiz, Şile’mize, Ağva’mıza ve 57 Köyümüze Hizmet Sevdamız ve sorumluluğumuzun gereğidir.” diyerek başladı.

Rahmi Çakar konuşmasına şu şekilde devam etti: “Şunu çok iyi biliyoruz…İhtiyacımız olan şey; salt müteahhitliğe dayalı bir Kamu Yönetimi değildir.İhtiyacımız olan şey;halkın ve yörenin öncelik ve ihtiyaçlarından kopuk projeler üretmek değildir. Bu sebeple; ihtiyaçları doğru tespit eden, beraberce karar veren ve tüm eylemlerinde hukuki-aklaki-vicdani ve insani sorumluluk taşıyan, bilgi teknolojilerinden azami istifade eden, bir Yerel Yönetişim Anlayışı oluşturacağız. Sağlam bir yapı ile devamlılık arz eden bir ÜRETİM ve İSTİHDAM sürecinden; Nitelikli TURİZM ve YEREL KALKINMA MODELİ nden bahsediyoruz. Gelecek nesiller bu sürece destek verenleri hayırla ya’d edecek.”

Marka Şile, Marka Ağva, Marka Köyler Vizyonunu hedeflediklerini vurgulayan Çakar,bu hedefe yönelik olarak; KÜRESEL DÜŞÜN, YEREL HAREKET ET felsefesiyle; İnsanı Merkeze Alan bir süreç yönetimiyle Model İlçe olacaklarını söyledi.Daha güzel ve refah dolu günlere hep berber yürüyeceğiz diyen Çakar, “BİRLİKTE ŞİLE – BİRLİKTE AĞVA” diyerek sözlerini tamamladı.

Programa Proje ve Program Sunumlarıyla devam edildi. Yukarıda bahsettiğimiz sunumu yapılan projeler şunlardır:

1-)ANA VİZYONUMUZ VE YEREL YÖNETİM İLKELERİMİZDEN SÜZÜLEN PROJELER;Kamu kaynaklarının yerinde kullanılması ilkesine uygun bir şekilde uzman ve bölgeye hakim bir ekip tarafından üretilen; ilçenin kaynaklarına değer katacak nitelikte olup ; yöre halkının ihtiyacına yönelik; alt müteahhitlik mantığından uzak projelerdir.

2-)NİTELİKLİ VE İLKELİ BELEDİYECİLİK; Mali açıdan hesap verebilir, kalkınma ve planlama odaklı kültür,sanat , spor odaklı devamlılık ve güvenilirlik şartlı öğrenen ve öğreten katılımcı ve insan odaklı çevreci projelerdir.

3-)SOSYAL İÇERİKLİ PROJELER; Sosyal Hizmet Modelinin geliştirilip yürütülmesi için, özkaynaklarımızla çözümler üretirken, , Sivil Toplum Kuruluşları ile Özel Yardım Gönüllüleri ve Sponsorları bir araya getirerek,sosyal sorumluluk projeleri üretecek organizasyonlar oluşturacağız.

4-)SOSYAL YARDIMLAŞMA AĞI PROGRAMI; Yaşlı, yoksul,  engelli  ve diğer dezavantajlı gruplara ulaşıp, sorunlarını çözme noktasındaki irademiz, toplumumuza karşı hukuki olduğu kadar, ahlaki ve vicdani sorumluluğumuzdan kaynaklanmaktadır. Bu kapsamda daha sağlam bir hizmet modelinin geliştirilip yürütülmesi için, Kamu iradesiyle yönetilecek bir Sosyal Yardımlaşma Ağı Programının kurulmasını sağlayacağız.

5-)AŞEVİ PROJESİ; Yoksulluk, sorumluluk taşıyan yönetimlerin ve tüm toplumsal çevrenin duyarsız kalamayacağı kadar keskinleşmiş ve belirginleşmiştir. Yoksulluk bir paylaşım sorunudur. “KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR”

6-)YAŞLI BAKIM EVİ PROJESİ; Muhtaç durumdaki ve devamlı bakım gerektiren yaşlı vatandaşlarımıza huzurlu bir ortam sağlayacağız.

7-)ÖĞRENCİ BURSU PROGRAMI; İhtiyaç sahibi öğrencilerimize BURS PROGRAMI nı hayata geçireceğiz.

8-)KALKINMA , YATIRIM ,TURİZM İÇERİKLİ PROGRAM ve PROJELERİ;

ŞİLE’NİN TURİZM BÖLGESİ İLAN EDİLMESİ PROGRAMI;

9-)KIRSAL KALKINMA VE KÖYLER MÜDÜRLÜĞÜ KURULMASI;

10-)İMAR PLANLARININ REVİZYONU PROGRAMI;Köylerimiz ve Merkez Alanlarımıza ait İmar Planlarını yeniden ele alarak; mağduriyetler tek tek değerlendirilecek; yatırım konusunda engel teşkil eden plan kararları da revize edilecektir.

11-)MİKRO ULAŞIM PLANLAMA PROJESİ

Şile Merkez ve Ağva Merkez içerisinde Özel Araçlar ile Turizm ringleri oluşturacağız…

12-)NİTELİKLİ ÜRÜNLERE DAYALI TARIM/ORMAN VE HAYVANCILIK

PROJELERİ; Pazar değeri yüksek olan, İkincil Ürünlere dönüştürülebilecek Tarımsal Üretimler ile Mandacılık ve Keçicilik Süt ürünleri üretimine, Arıcılık Ürünlerine, Balıkçılık Ürünlerine, Tarımsal Alanlarda ve izinli orman tabanlarında ekonomik değeri yüksek Tıbbi Aromatik Bitkilerin yetiştirilmesine, Doğal Mantarcılık ve Kültür Mantarcılığının Yaygınlaştırılmasına, Fındıkçılığa ve Mangal Kömürcülüğüne yönelik projeler geliştireceğiz. Kooperatifçiliği destekleyerek, üretim – pazarlama ve lojistik planlama aşamalarını etkin kılacağız.Ürünlerimize Yüksek Pazar Değeri kazandıracak, Şile Belediyesi Tescilli “ŞİLE ÜRÜNÜ” Markasını geliştireceğiz…

13-)MARKA ŞİLE – MARKA AĞVA – MARKA KÖYLER PROGRAMI

Kalkınma, Yerelden başlar. Yerel potansiyellerin verimli ve bir plan dahilinde

değerlendirilmesi, koruma,kullanma,ekolojik , ekonomik , sosyokültürel sürdürülebilirlikler gözetilerek, değere dayalı gelir devamlı kılınır. Kent kimliğinin belirlenmesi, belediyenin hizmet yelpazesi ve hedef kitlesinin doğru tanımlanması, strateji tespitinin işbirliğine dayalı bir manteliteyle oluşturulması, katılımcı bir felsefeyle sağlanacaktır. Bu konularda, kamunun öncülük ve rehberliğinde; yerel aktörlerin işbirliği, yerel girişimcilerin kapasite ve becerilerinin geliştirilmesi, kent plan ve programlarının kalkınma hedefiyle yeniden ele alınması, nitelikli yerel iş gücünün geliştirilmesi sağlanacaktır.

14-)EĞİTİM VE İSTİHDAM HAZIRLIĞI ODAKLI PROJELER

İstihdama, meslek ve beceri edindirmeye, kültürel faaliyetlere, spor faaliyetlerine, sanat faaliyetlerine dönük olarak devamlı öğrenen ve öğreten bir yerel yönetim olacağız. Şile, Ağva ve Merkez Köyler için eğitim/öğrenim programları ve kurslar planlayacağız. Meslek ve beceri edindirme kursları, proje söylemlerimize konu edilen ve ilçe vizyonunda önemli yeri olan istihdam alanlarına yönelik olacaktır.

15-)SÜREKLİ KARİYER VE MESLEK EDİNDİRME MERKEZİ PROJESİ

16-)GENÇ GİRİŞİMCİ VE İNOVASYON MERKEZİ PROJESİ

17-)GEÇMİŞTEN GELECEĞE MESLEKLER EĞİTİM MERKEZİ PROJESİ (EL EMEĞİ GÖZ

NURU)

18-)ŞİLE KİLİ SERAMİK VE KERAMİK EĞİTİM MERKEZİ PROJESİ (EL EMEĞİ GÖZ NURU)

19-)ŞİLE BEZİ İŞLEME VE MODELİZASYONU EĞİTİM MERKEZİ PROJESİ (EL EMEĞİ GÖZ

NURU)

20-)ŞİLE MÜZİK EVİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE TİYATRO İLE FOLKLOR EĞİTİMİNİN

EKLENMESİ PROJESİ

21-)YATIRIM VE YÖNETİM ODAKLI PROJELERİMİZ

22-)ŞİLE KAMUSAL YÖNETİM ALANI OLUŞTURULMASI

Şile Belediyesi –Şile Kaymakamlığı – Şile Emniyet Müdürlüğü

23-)ŞİLE YILDIZ SPOR VE ŞİLE SPOR TESİS PROJESİ

24-)AĞVA HİZMET BİNASI PROJESİ

25-)BÜYÜK ŞİLE MEYDANI PROJESİ

26-)DEVLET VE ÖZEL ÜNİVERSİTELER YATIRIM PROGRAMI

27-)CAMCI SOKAK REHABİLİTASYON VE RESTORASYONU PROJESİ

28-)KERVANSARAY TURİZM GÖLETİ PROJESİ

29-)SAHİL KÖYLERİ KIYI TESİS PROJELERİ

(Muhtarlık ve Köy Dernekleri Üzerinden İşletme)

30-)ŞİLE–AĞVA MERKEZ ALANLAR NİTELİKLİ SAHİL VE İŞLETMELER PROJESİ

31-)ŞİLE VE AĞVA AYDINLATMA VE GİRİŞ AKSLARI YENİLEME PROJESİ

32-)ÖĞRETMENEVİ PROJESİ

33-)GÜNDÜZ ÇOCUK BAKIM EVİ PROJESİ

34-)EĞLENCE AKSI PROJESİ

35-)AĞVA AŞIKLAR YOLU PROJESİ,AĞVA OTOPARK ÇÖZÜM PROJESİ,AĞVA ÇADIR VE KARAVAN KAMP ALANI PROJESİ

36-)SÜREKLİ KESİMHANE PROJESİ, BALIK SATIŞ VE MEZAT YERİ PROJESİ

37-)OCAKLI ADA KALESİ, SURLAR VE SARNIÇ RESTORASYONU PROJESİ (Sadece Kule Restorasyonu Yapıldı)

38-)KÜLTÜR SANAT VE SPOR İÇERİKLİ PROJELER; Turizm ilçesi vizyonunun da vazgeçilmez

bileşenleri olan kültür,sanat ve spor alanlarında süreklilik arz eden nitelikli çalışmalar yapacağız.

Sanat ve spor faaliyetlerini kentsel yaşam gerekliliği haline getirecek bir program yapacağız.

Yeni etkinlik, şenlik ve festivallerle turizm sezonunu uzatacak, Köy Odaklı projeler

geliştireceğiz.

39-)FESTİVAL; ULUSLARARASI ŞİLE BEZİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ(FESTİVALİMİZİN ÖZ NİTELİĞİNE KAVUŞTURULMASI SAĞLANACAKTIR),ŞİLE PALAMUTU VE DENİZ ŞENLİĞİ PROJESİ,DOĞA SPORLARI FESTİVALİ,TOHUM VE OT FESTİVALİ,KÜLTÜR VE SANAT,ŞİLE KÜLTÜR VE SANAT PLATFORMU KURULMASI,ŞİLE SANAT GALERİSİ VE SANAT MÜZESİ,ŞİLE VE AĞVA MÜZESİ,ŞİLE BEZİ EL SANATLARI MÜZESİ,ENDEMİK BİTKİLER VE TOHUM MÜZESİ

40-)SPOR;ALTERNATİF DOĞA SPORLARINI GELİŞTİRME PROJESİ, BİREYSEL VE EKİP SPORLARINI GELİŞTİRME PROJESİ,SPOR VE ETKİNLİK ORMANLARI PROJESİ,BİSİKLET PARKURLARI PROJESİ ,İLÇE İMAJI VE PR ODAKLI PROJELER

İlçemizin imajını güçlendirecek, hem yapısal hem de yönetsel çalışmalar yürüteceğiz.

– Yapısal Projeler

CAZİBE MERKEZİ ALAN – NOKTA VE PRESTİJ AKSLAR PROJESİ

TEMATİK KENT DÜZENLEMELERİ VE MOBİLYALARI PROJESİ

KENT ESTETİĞİNİN KORUNMASI PROGRAMI

-Yönetsel Projeler

REKLAM YÜZLERİ VE GÖNÜLLÜ ÜNLÜLER PROGRAMI

SLOGANLAR VE MASKOTLAR PROJESİ

DİZİ – SİNEMA VE TV PROGRAMLARINDA İYİ ŞİLE İMAJI PROGRAMI

Meclis Üyesi Adayları videolu tanıtımlarla sahneye davet edildikten sonra, Rahmi Çakar bir kapanış konuşması gerçekleştirdi.

 

RAHMİ ÇAKAR KAPANIŞ KONUŞMASINI ‘MİSYON BİLDİRİMİ’ İLAN EDEREK SONLANDIRDI!

Değerli Dostlarım; Bir vizyon ortaya koyuyoruz. Yönetim değil Yönetişime talip oluyoruz. Bu vizyonu hayata geçirecek kadroların, ilçeyi beraber yöneteceği vatandaşına ve bu coğrafyaya ahdi olacak bir MİSYON BİLDİRİMİ ilan ediyoruz…

 1. İnsanlarımızı ayrıştırmayacağız…Adil olacağız…
 2. Düşünce ve eylemlerimizde Hukuki-Ahlaki-Vicdani-İnsani olacağız…
 3. Birlikte ve katılımcı bir Yönetişim Bilinciyle hareket edeceğiz…
 4. Şeffaf, saydam ve hesap verebilir bir sistem kuracağız…
 5. Proje demokrasisi gereği, halkımıza soracağız…
 6. Yalan söylemeyecek, boş vaatler vermeyeceğiz…
 7. Kamu gücüne dayalı kibir, kin ve hesaplaşma düşüncesini yok edeceğiz…
 8. Kamunun ve ilçemizin menfeatlerini en üstte tutacağız…
 9. Planlı ve Programlı hareket edeceğiz…
 10. Merkeze insanı alacak; insan odaklı belediyecilik yapacağız…
 11. Küresel düşünüp, yerel hareket edeceğiz…

Bu Misyon Bildiriminin ışığında;

İlkeli ve Nitelikli Yerel Yönetişim anlayışını geçerli kılacağız…

“BİRLİKTE ŞİLE – BİRLİKTE AĞVA”